Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19036 miejsce

Narodowe Czytanie dzieł Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz Starostwo Powiatowe w Łukowie zapraszają do udziału w akcji Narodowe Czytanie w dworku w miejscu urodzenia pisarza.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Włączając się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, której patronem jest Henryk Sienkiewicz, Starostwo Powiatowe w Łukowie oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, zapowiadają interesującą formułę programu, w którym znajdą się propozycje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Spotkanie w ramach akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego, mającej popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach, skoncentruje się na twórczości najsławniejszego syna Ziemi Łukowskiej. Ogólnonarodowa lektura dzieł ze skarbnicy polskiej literatury to sposób na narodową integrację wokół zjawisk doniosłych w polskiej kulturze wysokiej oraz na odkrywanie mądrości i aktualności zawartych w nich diagnoz. Do tych zjawisk należy cykl z dziejów XVII-wiecznej Rzeczypospolitej - "Trylogia".

Narodowe Czytanie w Woli Okrzejskiej / Fot. plakat W programie Narodowego Czytania w Woli Okrzejskiej – 6 września od godz. 12:

• wspólne czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza

• konkurs wiedzy o „Trylogii” Henryka Sienkiewicza

• pokazy bractwa husarskiego „Chorągiew jazdy Rzeczpospolitej”

• nauka fechtunku rycerskiego

• turniej łuczniczy

• poczęstunek – grochówka żołnierska

Salonik w Muzeum w Woli Okrzejskiej / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Dzień akcji Narodowego Czytania będzie świętem powiatu łukowskiego – Ziemi Henryka Sienkiewicza. Do przedsięwzięcia włączają się ośrodki kultury, szkoły i biblioteki całego regionu. Centralne czytanie fragmentów "Trylogii" z udziałem władz powiatu, starosty Janusza Kozioła odbędzie się w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Zaplanowano dwa bloki programowe: merytoryczny skupiony na lekturze i konkursie wiedzy oraz rozrywkowy z ofertą gier i zabaw. Oficjalną część uroczystości Narodowego Czytania zakończy spotkanie we Dworze Sienkiewicz. Część piknikową urozmaicą turnieje rycerskie i żołnierska grochówka.

Wśród fragmentów prezentowanych w podwojach dworku Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej można się Głaz upamiętniający scenę z "potopu" we wsi Burzec / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska spodziewać opisu sytuacji, które rozgrywały się na kartach "Potopu" w nieodległej wsi Burzec, gdzie nad rozległym stawem odgrywał z basałykami Skrzetuskich sceny znane z powieści "Ogniem i mieczem" imć Onufry Zagłoba.

Czytaj także: Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza 6 września 2014 roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.