Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19077 miejsce

Narodowe Czytanie i pokaz rękopisu "Quo vadis" Sienkiewicza

3 września, w ramach akcji Narodowe Czytanie, cała Polska zagłębi się w lekturze "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. A warszawiacy będą mogli obejrzeć rękopis tego dzieła.

plakat / Fot. Biblioteka NarodowaZ okazji akcji Narodowe Czytanie w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można obejrzeć rękopis "Quo vadis" – bezcenny dokument opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a pałacowe wnętrza, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym.

"Quo vadis" to nie tylko najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza, ale też jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. Do 2016 roku została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX wieku przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby. Co ciekawe – gdy w Polsce zarejestrowano 200 wydań powieści, w języku włoskim i niemieckim było ich dużo więcej – po prawie 300, co znakomicie świadczy o międzynarodowej popularności "Quo vadis". Podczas wystawy będzie można zapoznać się ze szczegółową, przygotowaną specjalnie na tę okazję bibliografią polskich i zagranicznych wydań, a część z nich zobaczyć na własne oczy – między innymi unikatowe egzemplarze w języku japońskim, hebrajskim i perskim, a także bogato ilustrowane, hiszpańskie wydanie z 1900 roku. Jeden z egzemplarzy tego wydania prezydent Andrzej Duda podarował papieżowi Franciszkowi w czasie wizyty w Polsce w lipcu 2016 roku.

rękopis / Fot. Biblioteka NarodowaSam rękopis to 312 wypełnionych drobnym pismem kart, uzupełnionych uwagami naniesionymi przez autora z myślą o redakcji "Gazety Polskiej", która drukowała powieść w odcinkach od 26 marca 1895 roku do 29 lutego 1896 roku. Według badaczy Henryk Sienkiewicz, już jako sławny pisarz, podarował rękopis właśnie jednej z pracownic gazety, która z czasem sprzedała go znanemu bankierowi Leopoldowi Julianowi Kronenbergowi. W czasie okupacji przechowywany w sejfie Banku Handlowego, a po powstaniu warszawskim ukryty w krypcie Kolegiaty w Łowiczu, do Biblioteki Narodowej trafił ostatecznie w 1951 roku i do dzisiaj jest jej własnością.


Rękopis można obejrzeć w Polonie – Cyfrowej Bibliotece Narodowej, wśród ponad 1,5 mln innych obiektów ze zbiorów Narodowej Książnicy. Przygotowana z myślą o Narodowym Czytaniu wystawa to jedna z nielicznych okazji, żeby zobaczyć go na żywo – okazja wyjątkowa, bo właśnie w 2016 roku obchodzimy setną rocznicę śmierci polskiego noblisty.

Rękopis "Quo vadis" w Polonie – Cyfrowej Bibliotece Narodowej pod tym linkiem.


"Quo vadis" Henryka Sienkiewicza – pokaz rękopisu
3 września, g. 12.30-21
Pałac Rzeczypospolitej, pl. Krasińskich 3/5, Warszawa

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący artykuł i link ze zdjęciami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, to przykre, jak ludzie traktują książki. A to przecież taki egzemplarz nie powinien trafić na makulaturę. Dobrze, że udało Ci się go zdobyć :) Historię oraz zdjęcie rękopisu otrzymałam od Biblioteki Narodowej ;)

Pani Małgorzato, to tylko zapowiedź od organizatora :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł...

Komentarz został ukrytyrozwiń

a jak kupiłam Quo vadis, szwajcarskie wydanie po niemiecku z 1916 roku, za 2 franki. na takim bazarze z książkami wyrzuconymi na makulaturę.

Dzięki Weroniko za kawałek tego rękopisu.! i jego historię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.