Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9145 miejsce

Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa 5 września 2015 roku

Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania będzie jedno z arcydzieł literackich Bolesława Prusa – „Lalka”, co przyczyni się do zaakcentowania bogactwa jej znaczeń.

Zbliża się termin czwartej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej przed trzema laty przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego, mającej popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Ogólnonarodowa lektura dzieł ze skarbnicy polskiej literatury to sposób na narodową integrację wokół zjawisk doniosłych w polskiej kulturze wysokiej oraz na odkrywanie mądrości i aktualności zawartych w nich diagnoz.

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W 2014 roku prezydent polecił uwadze rodaków publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, zaś na rok 2015 wskazał „Lalkę” Bolesława Prusa. Bohaterem akcji będzie zatem pisarz, stawiający nieprzebrzmiałe ważne pytania, dotyczące tak egzystencji, jak i życia społeczno-politycznego.

Dniem Narodowego Czytania "Lalki" - powieści o „trzech idealistach na tle społecznego rozkładu” będzie 5 wrzesień 2015 Baner akcji Narodowe Czytanie Lalki Prusa / Fot. materiał promocyjny roku.

Tradycyjnie, podobnie jak w latach poprzednich, na stronie www.prezydent.pl można wypełnić formularz zgłoszeniowy organizowanego w ramach akcji wydarzenia. Wykaz uczestników akcji już się poszerza. W ubiegłym roku „Trylogię” Sienkiewicza czytano w niemal 2 000 miejscowościach w kraju i zagranicą.

Przesłanie zgłoszenia sprawi, że informacja o przebiegu Państwa akcji zostanie zamieszczona na stronie www.prezydent.pl. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego gwarantuje otrzymanie okolicznościowej pieczęci do stemplowania książek przyniesionych przez jej uczestników.

Na stronie projektu można pobrać okolicznościowy baner, a także - w tym roku - materiał pomocniczy w postaci plików z adaptacją odcinkową powieści, dokonaną przez Bronisława Maja.

Plakat informacyjny na Krakowskim Przedmieściu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska W tegorocznej odezwie prezydenta Bronisława Komorowskiego, skierowanej do włodarzy województw, powiatów i gmin, miast oraz miejscowości, a także organizacji społecznych i obywatelskich czytamy:

„Lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię, sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat. Aby z roku na rok poziom czytelnictwa w Polsce wzrastał, konieczne jest stworzenie ponadpokoleniowej wspólnoty czytelników, pielęgnujących tę piękną i pożyteczną aktywność. Okazuje się bowiem, iż we wdrażaniu do czytania i podtrzymywaniu zainteresowania czytaniem główną rolę odgrywają osoby z najbliższego otoczenia – rodzina, znajomi, koledzy.”

Prezydent zachęcając do tegorocznej wspólnej lektury – zaznaczył:

„Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.”

W zakończeniu listu Bronisław Komorowski apeluje o kontynuowanie akcji Narodowego Czytania w latach następnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Czytanie "Lalki" powinno się spotkać z dużym zainteresowaniem. Nie ma chyba osoby, która by nie słyszała o tej powieści...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akcjom czytania poświęca się w mediach zbyt mało uwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@W.Adamik
Jest pan tak samo anonimowy jak ja czy inni zarejstrowani w serwisie, skoro pan uważa, że podanie imienia i nazwiska oznacza anonimowość.
Zaślepienie jest również pana cechą, tak bardzo jest pan w siebie zapatrzony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaślepiona anonimowa osoba która nie zna nawet okienka Ostatnie komentarze na tym portalu? O właśnie spadł jej komentarz poza obręb tego okienka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@W.Adamik
Oj, pana komentarze spychają artykuły? Jakim cudem ma pan taki wpływ na pozycje artykułów, naczelny komentatorze w okresach letnich?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Adrianna Adamek-Świechowska - czarniawy humor, ale humor. Wystarczyło, aby wykształcić w narodzie poprawne przekonanie o antypozytywistycznym charakterze powieści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj zauważyłem że moje komentarze zepchneły ten jakże ważny artykuł o Narodowym czytaniu Lalki Bolesława Prusa. Myślę że nowy PRP jest z Krakowa ale co jak co nie popelni takiego 'fopa" by nie czytać Lalki jakże pieknej powieści o Warszawie, ktorej mieszkańcem Pan Prezydent Andrzej Duda został na njabliższe 5 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kontynuacja akcji byłaby oczekiwana... Mamy w literaturze polskiej wiele arcydzieł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgoda, krzta pogodnego obrazu jest. Iskry takie krzesi wszechobecny w powieści humor...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Adrianna Adamek-Świechowska - krzta happy endu skrywa się w nieznanym losie Wokulskiego. Nie zszedł nagle, nie znalazł się w przytułku, nie oszalał, a przynajmniej niczego wiążącego nie znajdzie się w książce. Pewnie pomagał znieść ostatecznie niewolnictwo na Mauritiusie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.