Facebook Google+ Twitter

Narodowe Czytanie „Lalki” zakończone. Jaka lektura za rok?

5 września 2015 r. odbyła się 4. edycja akcji Narodowego Czytania, podczas której królowało arcydzieło Bolesława Prusa – „Lalka”. Nie ogłoszono jeszcze lektury na przyszły rok - zostanie wskazana 1 lutego 2016 r..

 / Fot. plakat Centralne wydarzenia związane z akcją Narodowego Czytania, zainaugurowanej przed czterema laty przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, miały miejsce 5 września 2015 r. w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Nowa para prezydencka Agata i Andrzej Dudowie, kontynuujący projekt poprzedników, zainaugurowali maraton czytelniczy w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Podczas wystąpienia Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił znaczenie akcji: „To czytanie jest piękne, ono nas  / Fot. prinscreen youtube jednoczy. Przypominanie, zapoznawanie się z tymi najważniejszymi pozycjami polskiej literatury, to kontynuacja naszej narodowej tradycji i budowa więzi".

Akcentował także zalety wskazanej do ogólnopolskiej lektury powieści: „Bo to właśnie takie wielkie powieści jak „Lalka” opisują życie naszego narodu na przestrzeni wieków. […] ”Lalka” nie tylko pokazuje jak wyglądało życie Polaków w tamtych czasach, już odległych, ale jakie były ich przemyślenia, troski. Pokazuje myśl patriotyczną, która w okresie zaborów cały czas trwała, płonęła w sercach na różne sposoby”.

Przekonywał: „To wielka specyfika, którą właśnie dzięki kartom powieści Bolesława Prusa możemy się zapoznawać. To właśnie te karty powieści dziś przez nas czytane zapewniają nam ciągłość pamięci o naszej historii, o tych, którzy kiedyś byli, o tym jak żyli, jak wtedy wyglądała Warszawa, polskie ziemie i jakie były ich marzenia”.

Prezydent formułował przesłanie tegorocznej edycji: „Ta ciągłość, która buduje wspólnotę, która pozwala jej się zespalać, jest dla nas niezwykle ważna. Niech trwa! Niech trwa dzięki Lalce”.

Pierwsza Dama – Agata Duda akcentowała potrzebę popularyzowania czytelnictwa przez cały rok, nie tylko przy okazji odświętnych przedsięwzięć. Apelowała: „Czytajmy przez cały rok. Czytajmy naszym dzieciom, w gronie znajomych, pożyczajmy sobie książki nawzajem i motywujmy innych do czytania”.

Do uczestnictwa w tegorocznym projekcie zgłosiło się około 2000 chętnych. 5 września br. cała Polska czytała „Lalkę” Bolesława Prusa, a lekturze towarzyszyły oryginalne inicjatywy, np. o 11.29 z Łodzi do Sieradza ruszył pociąg, którego obsługa wystąpiła w kostiumach z epoki i głośno czytała "Lalkę" pasażerom. Czytano dzieło Prusa także zagranicą m.in. we Włoszech, w Irlandii, Wielkiej Brytanii, na Łotwie i Litwie, a nawet w RPA.

Prezydent zapowiedział, że Narodowe Czytanie stanie się tradycją, którą będzie kontynuował. Wyraził też nadzieję, że będą to robili także jego następcy na stanowisku prezydenta RP. Okazało się jednak, że została naruszona czteroletnia tradycja wskazywania w finale uroczystości kolejnej lektury na rok przyszły. Prezydent Andrzej Duda oznajmił, iż kwestia zostanie rozstrzygnięta 1 lutego w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. O przyszłej lekturze mają zdecydować Polacy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.