Facebook Google+ Twitter

Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku włącza się w akcję Narodowe Czytanie „Trylogii” w dniu 6 września br. bogatą ofertą programową: oprócz lektury celnych fragmentów dzieła spektakl „Zagłoba swatem” i prezentacja nowej kolekcji muzeum.

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska W Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, mieszczącym się w pałacyku, jaki autor „Trylogii” otrzymał od narodu z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej, przygotowano z okazji zainicjowanego przez prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego bogatą ofertę dla miłośników dzieła i kultury żywego słowa.

Bohaterem trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej przed dwoma laty przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego, mającej popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach, jest Henryk Sienkiewicz. Ogólnonarodowa lektura dzieł ze skarbnicy polskiej literatury to sposób na narodową integrację wokół zjawisk doniosłych w polskiej kulturze wysokiej oraz na odkrywanie mądrości i aktualności zawartych w nich diagnoz. Do tych zjawisk należy cykl z dziejów XVII-wiecznej Rzeczypospolitej - "Trylogia".

Narodowe Czytanie w Oblęgorku / Fot. plakat W programie scenariusza Narodowego Czytania w Oblęgorku - w sobotę 6 września w godz. 13- 18:

• inscenizacja jednoaktówki "Zagłoba swatem", napisanej przez Sienkiewicza na uroczystości jubileuszowe w 1900 roku (rękopis znajduje się w zbiorach Oblęgorka) – w wykonaniu aktorów kieleckich pod kierunkiem Lecha Sulimierskiego

• inauguracja Narodowego Czytania – odczytanie kilku fragmentów Trylogii przez przedstawicieli świata polityki, nauki, kultury

• premierowy pokaz odnalezionej kolekcji obrazów Piotra Stachiewicza, ilustrujących "Quo vadis", zakupionej w ostatnim czasie do zbiorów muzeum dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

piknik rodzinny z udziałem grup rekonstrukcji historycznych

• gry i zabawy edukacyjne, dotyczące twórczości Henryka Sienkiewicza

• głośne odczytywanie fragmentów prozy Sienkiewicza przez uczestników akcji

Warto przypomnieć, że w tym okresie w gościnnych progach Pałacyku Henryka Sienkiewicza prezentowana jest Zdjęcie eksponatów wystawy o Trylogii. Karta z katalogu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska wystawa, która tematycznie współgra z dziełem wybranym przez Prezydenta do ogólnonarodowej lektury. Już od 24 kwietnia do 16 listopada 2014 r. na ekspozycji czasowej „Trylogia – dziwne materii pomieszanie” zapoznać się można z okolicznościami powstania i funkcjonowania najbliższego sercu Polaków cyklu powieści historycznych.

Wystawa przypomina, że ukazywanie się „Trylogii” było wielkim wydarzeniem kulturalnym, które zapoczątkowało niezwykłe oddziaływanie wykreowanych wizji na świadomość pokoleń w ciągu ponad wieku, co istotnie przyczyniło się do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich, budzenia miłości do historii oraz motywowało do walki o niepodległość.

Czytaj więcej: „Trylogia - dziwne materii pomieszanie”. O wystawie w Pałacyku w Oblęgorku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za odsyłacz, ciekawe uwagi i anegdotę. Obecność literackiego dzieła w życiu codziennym czytelników to niezwykle frapujące zagadnienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, potwierdzam.
Właśnie w "Trylogii" znalazłam swoje nazwisko i zaczęłam ojcu wiercić dziurę w brzuchu. W końcu wyjaśnił mi sprawę rodowych korzeni, ale kategorycznie zakazał rozmawiać o tym z kimkolwiek. Ale dobrze pamiętam mój pierwszy dzień w LO i pytanie profesora chemii:
- Ty jesteś z TYCH czy nie z TYCH?
- Nie z tych - jednym tchem odpaliłam, choć pełny sens pytania nie dotarł jeszcze do mojej świadomości.
- Hm - mruknął i już więcej nie wrócił do sprawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Barbaro dobrze że dałaś ten link. Ja tylko dodam że Sienkiewicz większość postaci z Trylogii wziął z kronik, pamiętników tak więc mają one swój pierwowzór historyczny. Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypomnę zatem znakomity art. n/t Trylogii link Adama Jacka Pisuli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.