Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

477 miejsce

Narodowe Czytanie "Wesela" w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu

Akcja Narodowego Czytania „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu 15 września 2017 r. Ochotnicy wcielili się w wybrane kreacje, bawiąc i skłaniając do refleksji nad aktualnością dramatu.

 / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Tegoroczna szkolna akcja Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu odbyła się 15 września 2017 r. w Auli im. Euzebiusza Słowackiego. W szóstej edycji projektu pod patronatem Prezydenta RP zwyciężył najbardziej znany dramat narodowy. Po przeprowadzeniu przez kancelarię prezydencką plebiscytu internetowego na lekturę Narodowego Czytania Polacy wybrali "Wesele" Wyspiańskiego. Gospodarzami uroczystości była niezawodna para konferansjerów: Agnieszka Mojsiewicz i Kamil Topolski z 3C, którzy zaprezentowali List Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do zbiorowości ZSO w Elblągu.

Spotkanie tradycyjnie zainaugurowała Pani Dyrektor Zofia Ostrówka. Grono pedagogiczne reprezentowali: pani Adrianna Adamek-Świechowska, pani Agnieszka Błaszczyk i ksiądz Jarosław Łukaszewski, którzy wcieli się w bohaterów "Wesela".

Ochotnicy spośród społeczności szkolnej rekrutowali się z klas: 1A, 1E, 2A, 2C, 2E, 3B, 3C, 3J. Wystąpiła wybitna reprezentacja I LO i Gimnazjum nr 8. Młodzież doskonale odegrała wybrane samodzielnie sceny, z powodzeniem i swobodą interpretując tekst dramatu. Odegranie wyrazistych kreacji sprzyjało dostrzeżeniu, że "Wesele" wspaniale brzmi na scenie, że można na temat "Wesela" medytować, można się bawić nim i wzruszać. Udowodnili to przede wszystkim uczniowie, którzy na zakończenie akcji improwizowali wybrane na poczekaniu sceny. Największy entuzjazm wywołała scena 11 aktu I - z aktorską kreacją Księdza.

 / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska  / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska  / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska

Przypomniano przesłanie autora Plotki o Weselu – Tadeusza Boya-Żeleńskiego:

"W połowie XIX wieku ukazała się gdzieś w Europie broszura, w której autor dowodzi, że Napoleon Bonaparte nigdy nie istniał, a że jego historia jest tylko symbolem mitu słonecznego. Niech się nie stanie coś podobnego z Weselem; nie zapominajmy, że było ono rzeczywistością, a jeżeli stało się poniekąd symbolem, pozwólmy niech ten symbol wnika w nas bezwiednie, my zaś poddajmy się, bez troski o resztę, temu bogactwu słowa, obrazu, rytmu i uczucia, jakie płyną ku nam w tym utworze ze sceny."

Zobacz galerię zdjęć: Elbląg. Narodowe Czytanie "Wesela" w I Liceum Ogólnokształcącym

Uczestnicy spotkania niecierpliwie wypatrują kolejnej lektury Narodowego Czytania. Wiadomo, że z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej za rok czytane będzie dzieło kolejny raz wybrane na drodze plebiscytu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Piękna relacja z czytania "Wesela". Czekamy na następne czytanie za rok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.