Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie "Wesela" w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Akcja Narodowego Czytania „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu 15 września 2017 r. Ochotnicy wcielili się w wybrane kreacje, bawiąc i skłaniając do refleksji nad aktualnością dramatu.

Tegoroczna szkolna akcja Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu odbyła się 15 września 2017 r. w Auli im. Euzebiusza Słowackiego. W szóstej edycji projektu pod patronatem Prezydenta RP zwyciężył najbardziej znany dramat narodowy. Po przeprowadzeniu przez kancelarię prezydencką plebiscytu internetowego na lekturę Narodowego Czytania Polacy wybrali "Wesele" Wyspiańskiego. Gospodarzami uroczystości była niezawodna para konferansjerów: Agnieszka Mojsiewicz i Kamil Topolski z 3C, którzy zaprezentowali List Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do zbiorowości ZSO w Elblągu.

Spotkanie tradycyjnie zainaugurowała Pani Dyrektor Zofia Ostrówka. Grono pedagogiczne reprezentowali: pani Adrianna Adamek-Świechowska, pani Agnieszka Błaszczyk i ksiądz Jarosław Łukaszewski, którzy wcieli się w bohaterów "Wesela".

Ochotnicy spośród społeczności szkolnej rekrutowali się z klas: 1A, 1E, 2A, 2C, 2E, 3B, 3C, 3J. Wystąpiła wybitna reprezentacja I LO i Gimnazjum nr 8. Młodzież doskonale odegrała wybrane samodzielnie sceny, z powodzeniem i swobodą interpretując tekst dramatu. Odegranie wyrazistych kreacji sprzyjało dostrzeżeniu, że "Wesele" wspaniale brzmi na scenie, że można na temat "Wesela" medytować, można się bawić nim i wzruszać. Udowodnili to przede wszystkim uczniowie, którzy na zakończenie akcji improwizowali wybrane na poczekaniu sceny. Największy entuzjazm wywołała scena 11 aktu I - z aktorską kreacją Księdza.

Przypomniano przesłanie autora Plotki o Weselu – Tadeusza Boya-Żeleńskiego:

"W połowie XIX wieku ukazała się gdzieś w Europie broszura, w której autor dowodzi, że Napoleon Bonaparte nigdy nie istniał, a że jego historia jest tylko symbolem mitu słonecznego. Niech się nie stanie coś podobnego z Weselem; nie zapominajmy, że było ono rzeczywistością, a jeżeli stało się poniekąd symbolem, pozwólmy niech ten symbol wnika w nas bezwiednie, my zaś poddajmy się, bez troski o resztę, temu bogactwu słowa, obrazu, rytmu i uczucia, jakie płyną ku nam w tym utworze ze sceny."

Zobacz galerię zdjęć: Elbląg. Narodowe Czytanie "Wesela" w I Liceum Ogólnokształcącym

Uczestnicy spotkania niecierpliwie wypatrują kolejnej lektury Narodowego Czytania. Wiadomo, że z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej za rok czytane będzie dzieło kolejny raz wybrane na drodze plebiscytu.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto