Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Siły Zbrojne: Żołnierze Wyklęci to uprawniona nazwa

Darek Szczecina
Darek Szczecina
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych uznał, że nazwa „Żołnierze Wyklęci” jest jak najbardziej uprawniona. Stosowną uchwałę przyjął Zarząd Główny Związku.

Na początku lutego obradował Zarząd Główny i Rada Naczelna Związku Żołnierzy NSZ. Przypomnijmy, że Narodowe Siły Zbrojne były jedną z większych formacji wojskowych Polski Podziemnej. Walczył z okupantami nie tylko w czasie II wojny światowej, lecz i w tzw. drugiej konspiracji.

9 listopada 2012 roku, w 70. rocznicę powstania NSZ, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której stwierdza, że Narodowe Siły Zbrojne dobrze zasłużyły się Ojczyźnie. Narodowe Siły Zbrojne, zachowując swoją samodzielność, stały się częścią Sił Zbrojnych w Kraju podległych legalnym władzom RP na uchodźstwie i wniosły istotny wkład w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej. Po zakończeniu działań wojennych żołnierze Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, które przejęło spuściznę NSZ, byli zaciekle zwalczani przez komunistyczne siły bezpieczeństwa.

Obradujące w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych władze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych przyjęły stanowisko, iż miano „Żołnierzy Wyklętych" dobrze odpowiada istocie walki podziemia niepodległościowego lat 1944-63. Nazwa „żołnierzy wyklętych" jest mocno osadzona w historiografii, sztuce współczesnej i przekazie medialnym – napisano w oświadczeniu Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ – Poprzez „żołnierzy wyklętych" rozumiemy żołnierzy formacji patriotycznych, niepodległościowych, narodowych i antykomunistycznych, którzy za walkę o Polskę bez sowietów byli wyklinani i wyklęci przez oficjalną propagandę komunistyczną. Dla zrozumienia tego aspektu polskiej historii nazwę „żołnierzy wyklętych", ujętą także w uchwale Sejmu RP, należy zachować.

Przypomnijmy, że od 2011 roku na mocy ustawy Sejmu RP 1 marca jest świętem państwowym jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto