Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1304 miejsce

Narodowe Siły Zbrojne: Żołnierze Wyklęci to uprawniona nazwa

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych uznał, że nazwa „Żołnierze Wyklęci” jest jak najbardziej uprawniona. Stosowną uchwałę przyjął Zarząd Główny Związku.

 / Fot. Ze zbiorów autoraNa początku lutego obradował Zarząd Główny i Rada Naczelna Związku Żołnierzy NSZ. Przypomnijmy, że Narodowe Siły Zbrojne były jedną z większych formacji wojskowych Polski Podziemnej. Walczył z okupantami nie tylko w czasie II wojny światowej, lecz i w tzw. drugiej konspiracji.

9 listopada 2012 roku, w 70. rocznicę powstania NSZ, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której stwierdza, że Narodowe Siły Zbrojne dobrze zasłużyły się Ojczyźnie. Narodowe Siły Zbrojne, zachowując swoją samodzielność, stały się częścią Sił Zbrojnych w Kraju podległych legalnym władzom RP na uchodźstwie i wniosły istotny wkład w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej. Po zakończeniu działań wojennych żołnierze Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, które przejęło spuściznę NSZ, byli zaciekle zwalczani przez komunistyczne siły bezpieczeństwa.

Obradujące w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych władze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych przyjęły stanowisko, iż miano „Żołnierzy Wyklętych" dobrze odpowiada istocie walki podziemia niepodległościowego lat 1944-63. Nazwa „żołnierzy wyklętych" jest mocno osadzona w historiografii, sztuce współczesnej i przekazie medialnym – napisano w oświadczeniu Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ – Poprzez „żołnierzy  / Fot. Wikipedia.plwyklętych" rozumiemy żołnierzy formacji patriotycznych, niepodległościowych, narodowych i antykomunistycznych, którzy za walkę o Polskę bez sowietów byli wyklinani i wyklęci przez oficjalną propagandę komunistyczną. Dla zrozumienia tego aspektu polskiej historii nazwę „żołnierzy wyklętych", ujętą także w uchwale Sejmu RP, należy zachować.

Przypomnijmy, że od 2011 roku na mocy ustawy Sejmu RP 1 marca jest świętem państwowym jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Przypomnę, że za 2 tygodnie jest święto Żołnierzy Wyklętych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Będzie nowy sejm i sprawę odkręci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od nowa Polska Ludowa, jak to kiedyś mawiano.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.