Facebook Google+ Twitter

Narodowy Bank Serbii uznał niepodległość Kosowa

O tym, że pieniądz rządzi światem przekonujemy się niejednokrotnie. O tym, że pokonuje uprzedzenia polityczne przekonały się właśnie władze Serbii oraz Albańczycy i Serbowie z miejscowości Preševo na południu Serbii.

 / Fot. By Planeti (GFDL-user-sq) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via WikimediBank Republiki Serbii wbrew działaniom polityków uznał Kosowo jako niezależne państwo sankcjonując dokonywanie przelewów i darowizn sygnowanych pieczęcią Republika Kosowo. Bank ten, o czym donoszą bałkańskie media, nie widzi żadnego problemu w uznaniu istnienia Republiki Kosowo. Jak przytacza albańska gazeta „Zëri.info” w dokumencie poświęconym miastu i gminie Preševo wyraźnie zaznaczono, że Kosowo przeznaczyło 50 tys. euro tej miejscowości przekazując je przez Narodowy Bank Serbii.

Preševo to miejscowość w Serbii w okręgu pczyńskim, w pobliżu granicy Kosowa i Macedonii licząca około 15 tys. mieszkańców. Prawie 90 proc. ich to Albańczycy, a 8,5 proc. Serbowie. Okolica miasta jest największym skupiskiem ludności albańskiej w Serbii.

Burmistrz Preševa, Ragmi Mustafa, mówi, że choć władze w Belgradzie oficjalnie sprzeciwiają się i nie uznają niepodległości Kosowa to w tym przypadku, dotyczącym Preševa kosowskie bariery zostały przełamane. Według dokumentu przytoczonego przez media, instytucje serbskie nie mają problemu, aby przyznać dotacje z napisem "Republika Kosowa". Ten dokument jest sankcjonowany przez władze narodowego Banku Serbii. Sam fakt pokazuje, że Republika Kosowa przeznaczyła 50 tysięcy euro na potrzeby mieszkańców Preševa 7 maja i pieniądze drogą oficjalną trafiły na konto gminy Preševo, z sygnaturą serbskiego banku i dopiskiem "pilne".

To kolejny krok, po umowach gospodarczych, w uznawaniu przez Serbię niepodległego bytu Kosowa. Działania te zapewne będą korzystne dla obu stron, bo pozwolą na pokojowe współistnienie obu narodowości Kosowian i Serbów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.