Facebook Google+ Twitter

Narodowy Dzień Niepodległości, czyli manifestowanie polskości

Msze w intencji ojczyzny, akademie, apele niepodległościowe, wieczory pamięci, pokazy sprzętu wojskowego, programy słowno-muzyczne, konkursy plastyczne i fotograficzne to tylko nieliczne propozycje spędzenia Święta Niepodległości.

Akademia z okazji Święta Niepodległości w Zespole Szkół w Czarnem / Fot. Piotr Zabrocki Z CzarnegoObchody Święta Niepodległości miały niezwykle podniosły charakter w każdym zakątku Polski. Od najmniejszej wioseczki poprzez wielkie miasta, każdy Polak-patriota uczestniczył w wydarzeniach podkreślających jego narodową tożsamość.

W niewielkiej gminie Czarne, na granicy województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego, uroczystości niepodległościowe rozpoczęły się już 10 listopada. Dzieci i młodzież z Zespołu Szkół przygotowały uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dydaktyczny wymiar inscenizacji przedstawił różne sposoby widzenia tego święta. Jednym z bohaterów spektaklu był wnuczek, który dzień Święta Niepodległości taktuje jako dzień odpoczynku. Myśli tylko, żeby się wyspać i obejrzeć ciekawy film.

Inną postawę prezentuje dziadek – stary wiarus. I to on właśnie uświadamia młodemu człowiekowi,Okolicznościowe wiązanki złożone przy pomniku - ulica Moniuszki w Czarnem / Fot. Piotr Zabrocki z Czarnego jak powinien obchodzić tak podniosłe dla każdego Polaka święto. Tego samego dna odbył się również Apel Niepodległościowy. Były uroczyste przemówienia, delegacje poszczególnych instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem symbolizującym poległych żołnierzy. Przywołani zostali wszyscy ci, którzy walczyli za ojczyznę, a szczególną formą uczczenia ich pamięci była salwa honorowa.

Właściwe obchody miały miejsce w dniu 11 listopada. Odbyła się msza święta w intencji ojczyzny,
a z imprez towarzyszących warto wymienić VI Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego
i rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Gmina Czarne w Obiektywie", a także konkursu plastycznego "Nie wojnie – w 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.