Facebook Google+ Twitter

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego kością niezgody

Sejm uchwalił, że 1 sierpnia obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Kontrowersje budzi jednak brak ogólnopolskiego spojrzenia na walki wyzwoleńcze z 1944 roku oraz zaangażowanie polityczne prezydenta w tę sprawę.

Powstanie Warszawskie choć bezsprzecznie było ważnym wydarzeniem w dziejach Polski, wciąż budzi kontrowersje / Fot. Public DomainPodczas piątkowego porannego głosowania, posłowie uchwalili prezydencki projekt ustawy zdecydowaną większością, 397 spośród 404 głosujących. Chęć uczczenia 1. sierpnia jako święta narodowego nie budzi wątpliwości większości z Polaków. Jednak, pomimo entuzjastycznego przyjęcia w trzecim czytaniu projektu ustawy, w tle pobrzmiewają głosy niezadowolenia z takiego obrotu sprawy.

Żal z powodu nie dostrzeżenia przez Prezydenta powstańców z Wilna, Lwowa czy Lubartowa wyrażał podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu, pochodzący z Jeleniej Górze Poseł Marcin Zawiła. - Obawiam się tego, by następne pokolenia, które uczymy patriotyzmu, nie miały takiego wrażenia, że Powstanie Warszawskie, choć oczywiście najważniejsze, było jedynym zrywem militarnym państwa podziemnego - komentował Zawiła.

Kontrowersje budzi także samo wydarzenie. - Nieuchronna jest refleksja, że w wielu przypadkach ci fantastyczni młodzi ludzie [powstańcy - przyp. red.] oddali swoje życie niepotrzebnie. I nie sposób nie obwiniać dowódców, że dopuścili do tego - mówiła w lipcu Izabela Jaruga-Nowacka z Lewicy. Krzysztof Pilawski na łamach tygodnika Przegląd wyraził zdanie, że pamięć należy się nie wydarzeniu a ludziom. Zamiast uchwalania prezydenckiego projektu zaproponował ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci o Powstańcach Warszawskich

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

tak to jest jak polityk niskiej postury ma zawyżone mniemanie o sobie i chce na siłę zbudować IV Rzeczpospolitą a siebie wykreować na kolejnego marszałka i wodza naczelnego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.