Facebook Google+ Twitter

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 2014

Już czwarty raz 1. marca świętujemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to nasz hołd składany podziemiu antykomunistycznemu. Będą nowe tablice im poświęcone, rondo i szkoła imienia Żołnierzy Wyklętych.

 / Fot. Rzut ekranuZ inicjatywą ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wyszli śp. Prezydenta RP Lech Kaczyński oraz śp. Prezesa IPN Janusz Kurtyka. W 2011 roku Sejm RP podjął ustawę o ustanowieniu 1 marca świętem państwowym, obchodzonym jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to hołd składany bohaterom powstania antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu Polakom reżimowi komunistycznemu. W latach 1944-55 wydano ponad 8 tyś wyroków śmierci dla uczestników podziemia antykomunistycznego, z czego wykonano ok. 4,5 tyś. Ostatnim partyzantem Rzeczpospolitej był Józef Franczak ps. „Lalek, który zginał pod Lublinem dopiero w październiku 1963 roku.

Z okazji święta Żołnierzy Wyklętych w wielu miejscowościach organizowane są uroczystości patriotyczno-religijne, prelekcje, pokazy filmowe, koncerty i wystawy. Dzień Żołnierzy Wyklętych świętowany jest także na sportowo oraz organizowane są marsze. W tym roku także w Londynie odbędzie się w Chiswick Catholic Centre z prelekcją „Niezłomni Żołnierze Rzeczypospolitej”. Poniżej zaprezentujemy zapowiedzi niektórych z uroczystości.

UROCZYSTOŚCI CENTRALNE


Warszawa 1 marca 2014
17:00 – Apel Poległych i złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza
18:30 – Przemarsz Krakowskim Przedmieściem do archikatedry św. Jana
19:00 – Uroczysta Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.

Poznaj losy sanitariuszki Żołnierzy Wyklętych

Jest tablica, rondo i szkoła


W tym roku z okazji z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w sobotę zostanie odsłonięta tablica poświęcona ich pamięci w Elblągu przy ul. Gen. Stefana Grota-Roweckiego. Na tablicy znajdzie się inskrypcja: „Żołnierzom Niezłomnym Polskiego Podziemia Niepodległościowego wyklętym i skazanym na zapomnienie przez reżim komunistyczny 1944 – 1956”.

Natomiast w Trzebnicy, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, także w sobotę 1 marca, o godzinie 16:00 przewidziano otwarcie Ronda Żołnierzy Wyklętych. Stosowną uchwałę Rada Miejska przyjęła we wrześniu ur. W ramach obchodów odbędzie się także inscenizacja przysięgi partyzanckiej, defilada oddziałów, rekonstrukcja historyczna zdobycia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa z odbiciem więźniów.

W Białej, powiat radzyński, imię Żołnierzy Wyklętych otrzyma miejscowe gimnazjum. Szkoła przeciera szlak w popularyzowaniu trudnej i skomplikowanej tematyki dotyczącej polskiego podziemia niepodległościowego lat 1944–1956. Udział w uroczystości zapowiedziała córka rotmistrza Witolda Pileckiego, Zofia Pilecka-Optułowicz. Uczniowie wzorem młodzieży z Białej Podlaskiej, Piszczacu oraz Parczewa stworzą mural patriotyczny z Żołnierzami Wyklętymi.

Walczyli za świętą sprawę

Często zapowiadane są spotkania z pokazami filmowymi obrazującymi podziemie antykomunistyczne, losy partyzantów. Najczęściej będą to filmy: „Pamięć – Narodowe Siły Zbrojne” reż. I. Bartólewska, „Pohańbiona godność” reż. D. Walusiak i E. Jakimek-Zapart, „Sny stracone, sny odzyskane” reż. A. Gołębiewski, „Kwatera Ł” reż. A. Gołębiewski, „Elegia na śmierć Roja” reż. J. Zalewski, „Mit o Szarym” reż. G. Królikiewicz, „Wyrok śmierci” reż. E. Szakalicka, „Klamra” reż. J. Lipski i P. Mielech, „Zagończyk”, reż. Adam Sikorski, „Oskarżenie” reż. Grzegorz Braun.

Wystawy


Nie brakuje także okolicznościowych wystaw, które w tych dniach zostają otwarte.
Lębork, I LO - „Nie jesteśmy żadną bandą…”;
Szczawnica, Muzeum Uzdrowiska - Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” w służbie Niepodległej;
Niepołomice, Biblioteka Publiczna - Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie;
Tarnów, Zespół Szkół nr 6 - Precz z kajdanami bolszewizmu…. Oddział partyzancki Wiarusy;
Miechów, Muzeum Ziemi Miechowskiej - Ks. Władysław Gurgacz. Kapelan Polski Podziemnej;
Gorlice, Zespół Szkół nr 1 - …O Orła w koronie. Zgrupowanie partyzanckie Błyskawica;
Gostynin, LO - OSTATNI „LEŚNI”– MAZOWSZE, PODLASIE W OGNIU 1948-1953;
Koszalin, Delegatura IPN - „Twarze koszalińskiej bezpieki”;
Ostrołęka, Gimnazjum Nr 2 – „Ostatni Leśni”;
Kraków, Plac Ojca Adama Studzińskiego - ŻOŁNIERZE WYKLĘCI. HISTORIA KTÓRA MNIE PORUSZA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niezłomność jest cnotą potrzebną Polsce również dzisiaj. Chwała odważnym! Cześć poległym i zamordowanym!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beatus qui prodest quibus podest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gloria Victis!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.