Facebook Google+ Twitter

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Olsztynie - relacja

W Olsztynie już po raz drugi świętowano 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bohaterów antykomunistycznego podziemia.

Spotkanie w auli LO nr 1 w Olsztynie / Fot. Bogumiła NowakOlsztyńskie obchody przygotowano dwutorowo – jako oficjalną uroczystość w Urzędzie Wojewódzkim i jako spotkanie zorganizowane przez Unię Polityki Realnej i Klub Gazety Polskiej w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Adama Mickiewicza.

Głównym punktem spotkania była prezentacja filmu Grzegorza Brauna i Roberta Karczmarka „Towarzysz generał idzie na wojnę”, przedstawiającego generała Wojciecha Jaruzelskiego, jako zdrajcę ideałów narodowych, oddanego ZSRR komunistę, który doprowadził do stanu wojennego.

Aulę LO nr 1 w Olsztynie szczelnie wypełniła publiczność / Fot. Bogumiła NowakPo projekcji pojawił się współautor tego dokumentu, Grzegorz Braun i publiczność zadawała mu pytania na temat filmu i poglądów politycznych twórcy. Grzegorz Braun jest dość kontrowersyjną osobą ze względu na wyznawane poglądy monarchistyczne. Obecnie jest on publicystą „Radia Maryja” i współpracuje z Organizacją Monarchistów Polskich, stowarzyszeniem o charakterze tradycjonalistycznym i antysocjalistycznym. Reżyser jest też zagorzałym przeciwnikiem Unii Europejskiej, którą przyrównuje instytucjonalnie do ZSRR. Twierdzi, że struktury unijne są podobne w wyznawanych wartościach do sowieckich.

Gościem specjalnym wieczoru był Grzegorz Braun, współtwórca filmu "Towarzysz generał idzie na wojnę" / Fot. Bogumiła NowakGrzegorz Braun jest także współtwórcą telewizyjnego cyklu „Errata do biografii”, ujawniającego współpracę z SB wielu czołowych przedstawicieli polityki. O agenturalną działalność oskarżą m.in. Lecha Wałęsę, Bronisława Geremka oraz arcybiskupa lubelskiego Józefa Życińskiego.

Spotkanie zakończył przemarsz uczestników spotkania pod Sąd Wojewódzki w Olsztynie poprowadzony przez kibiców sportowych. Wykrzykiwali oni hasła: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, „Na drzewach zamiast liści wisieć będą komuniści” oraz „Wyklęci zostaną w naszej pamięci”. Na schodach przed sądem zapłonęły znicze ku pamięci osób, które skazywano na karę śmierci za działalność polityczną.

Twórca dokumentu po emisji filmu podpisywał swoje płyty / Fot. Bogumiła NowakDemonstranci w ratuszu miejskim zgłosili wiec jako spotkanie modlitewne. Było hałaśliwie i głośno, ale bez większego zamieszania. Po kilkunastu minutach wiec zakończył się i demonstracja zakończyła. W świętowaniu poza członkami Unii Polityki Realnej i Klubu Gazety Polskiej uczestniczyli przedstawiciele „Solidarności”, Stowarzyszenia Pro Patria, Młodzieży Wszechpolskiej, Prawa i Sprawiedliwości, kilku kombatantów oraz kibice sportowi.

Rusza marsz Spod LO nr 1 w kierunku Sądu Wojewódzkiego w Olsztynie / Fot. Bogumiła NowakWiec pod gmachem sądu w Olsztynie / Fot. Bogumiła NowakUczestnicy demonstracji zapalili znicze ku pamięci skazanych na śmierć żołnierzy wyklętych / Fot. Bogumiła Nowak

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kartofel Kłamczuch
  • Kartofel Kłamczuch
  • 04.03.2012 19:33

Dlaczego tylko te wykrzykiwane hasła wpisaliście? Przeciez większość czasu krzyczeliśmy: "Cześć i Chwała BOHATEROM!!" A wy wypisaliście tylko trzy hasła i na tym koniec... jak już piszecie to piszcie prawdę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.