Facebook Google+ Twitter

Narodowy gen miernoty

Uwielbiamy piętnować innych, łatwo dajemy wiarę plotkom, nie darzymy sympatią bogatszych od siebie, sukcesy innych wywołują złość i zazdrość, zbyt dużo w nas agresji, pretensji i chamstwa.

Śmierć małego dziecka w Sosnowcu wywołała ogólnonarodowe poruszenie. To powinno być zrozumiałe i oczywiste, jednak forma reakcji obnażyła nasz narodowy gen miernoty. Zobaczyliśmy boleśnie oszukane społeczeństwo, które natychmiast i z zaciekłością potępiło matkę dziecka, jednoznacznie uznając jej winę, nie czekając na wyniki śledztwa i wyrok sądu. Najczęściej padało słowo „zabójstwo” . Większość wypowiadających się przed kamerami wskazywało, że matkę powinien spotkać taki sam los jak dziecka. Pojawianie się jej na pogrzebie mogłoby więc skończyć się wielką rozróbą, a nawet próbą linczu.

Ta sprawa pokazuje w jakim wielkim stopniu ulegamy emocjom i bezkrytycznie wydajemy osądy, jak łatwo nami sterować. Lubimy babrać się w cudzych brudach, oceniać innych i stawiać w roli nieskazitelnych i jedynych sprawiedliwych. Tymczasem, przy każdej okazji wyłazi z naszych obywateli zaściankowość, zacofanie i zwykłe zło.

Większość swego dotychczasowego życia mieszkałem na dużym osiedlu, zabudowanym również jedenastopiętrowymi budynkami. Przeciętnie dwa razy do roku, na osiedlu można było zobaczyć tłum zacnych obywateli pędzących na łeb i szyję w jednym kierunku. Biegali starzy i młodzi, dorośli i dzieci, katolicy i komuniści, kobiety i mężczyźni. Powód zbiegowiska zawsze był ten sam: samobójczy skok z najwyższego piętra. Tłum nie mógł przepuścić takiej atrakcji. Potem przez kilkanaście dni omawiano przypadek samobójcy, jego rodzinę i wygląd po zderzeniu z ziemią. Dewotki tłumnie meldowały się na modlitwie przedpogrzebowej, przede wszystkim by móc zajrzeć do otwartej jeszcze trumny i ocenić kondycję zwłok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (140):

Sortuj komentarze:

PL
  • PL
  • 14.03.2012 11:32

@Obserwator 04.03.2012 12:41 - wypowiadaj się za siebie , za swój naród a od nas się odwal .
Jesteś łachem , który pomawia nas ciągle .Wynocha .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obserwator
  • Obserwator
  • 04.03.2012 12:41

Panowie i panie, Kraszewski, Polak vel Krajan, vel redaktorek, vel..., wystarczy zapoznac sie z waszymi komentarzami, by Autorowi przyznac racje. Przykre.

Komentarz został ukrytyrozwiń
disgusted
  • disgusted
  • 03.03.2012 17:52

Kraszewski człowieku skończ wreszcie bo to już sie niesmaczne robi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wojciech Arciszewski 25.02.2012 22:35
=============================
Ska pan wzial te dane do publikacji jezeli nie z rodziny, znajomych i telewizji, to chyba spadly Panu na glowe z sufitu?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Redaktorek
  • Redaktorek
  • 02.03.2012 19:44

Te słowa mogą być trafne :za M.K "Panskie tezy sa wysnute na podstawie obserwacji wlasnej rodziny i wlasnych znajomych. Oraz na obserwacji telewizji. Przykro, ze jest pan calkowicie niewiarygodny. Poniewaz nie podał pan nawet dwóch nazwisk z wlasnej rodziny, na ktorych sa zbudowane panskie antypolskie tezy. "
Jednak,nie sadze aby dotyczyły pana Wojciecha Arciszewskiego , raczej dotyczą tego co jest diabłem a udaje aniołka roniącego krokodyle łzy .Ma inicjały MK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wojciech Arciszewski 25.02.2012 22:35
==================================
Panskie tezy sa wysnute na podstawie obserwacji wlasnej rodziny i wlasnych znajomych. Oraz na obserwacji telewizji. Przykro, ze jest pan calkowicie niewiarygodny. Poniewaz nie podał pan nawet dwóch nazwisk z wlasnej rodziny, na ktorych sa zbudowane panskie antypolskie tezy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krajan: rewelacyjny komentarz. Dziekuje !!!!! Udowadnia moje tezy zawarte w artykule.

Komentarz został ukrytyrozwiń
krajan
  • krajan
  • 25.02.2012 08:38

@Marek Chorążewicz 23.02.2012 09:07
Piszesz po polsku.Jakiej jesteś narodowości ,że o Polakach wyrażasz się pogardliwie i lekceważąco .Na różnych stronach się wypowiadasz "elokwentnie" niczym wyszkolona małpa w cyrku .
Nigdy nie odpowiedziałeś jakiej jesteś narodowości i kim się czujesz .Pisz i swoim narodzie , rodzinie jakie macie wady czy przywary .O dobrych cechach nie pisz-skłamiesz -nie masz dobrych cech ani twoi bliscy .Dlatego chcesz się dowartościować jak wielu z genem miernoty , opluwając nas -mój naród polski.
Aha.Palec czyli kciuki to sobie wsadź w du*s*ko kierując w w dół swego siedzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Polak
Polak potrafi, skąd my to znamy! Nawet moją osobowość zna, ale definicję elokwencji to podam, żebyś @Polaku, zadufany w sobie i w swoich wspaniałych cechach nie musiał szukać.

Źródło SJP: "elokwencja sztuka wymowy, wymowność, umiejętność łatwego i przekonywającego wysławiania się; krasomówstwo".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo ! A więc nasz "Polak" jest jednak kulturalny, chociaż uwielbia krzyczeć :-)))

Kol.Polaku, godz. 11:28
Nie, Nie uważam się za nadczlowieka. Wręcz przeciwnie, jestem świadomy wad swoich, i wmoich rodaków (i innych mieszkanców planety Ziemia również)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.