Facebook Google+ Twitter

Narodowy Instytut Audiowizualny pokaże za darmo polskie filmy nominowane do Oscarów i nagrodzone statuetką

W najbliższą niedzielę, przed galą rozdania Oscarów, Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie pokaże polskie filmy nominowane do nagrody i nagrodzone nią.

 / Fot. materiały prasowe"Tango", "Ida" oraz "Katedra" to polskie filmy, które otrzymały nagrodę Oscara. Narodowy Instytut Audiowizualny pokaże je nieodpłatnie w niedzielę, tuż przed ogłoszeniem tegorocznych laureatów, wraz z rodzimymi produkcjami, które był nominowane do prestiżowej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Wieczór, którzy przygotował Narodowy Instytut Audiowizualny, otworzy premiera „Tanga” Zbigniewa Rybczyńskiego w wersji po rekonstrukcji cyfrowej, pierwszego polskiego zdobywcy nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Sekcję animacji kontynuować będzie nominowana do Oscara „Katedra” Tomasza Bagińskiego, a następnie nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową „Piotruś i Wilk” w reż. Suzie Templeton, wyprodukowany przez brytyjską firmę BreakThru Films i polskie Studio Semafor.

W kolejnej, dokumentalnej części wieczoru obejrzymy nominowane do Oscara „89 mm do Europy” Marcela Łozińskiego, „Królika po berlińsku” Bartka Konopki, a na koniec wspólną produkcję Wajda Studio i NInA – poruszający film „Joanna” Anety Kopacz.Filmowy przegląd zamknie sekcja filmu fabularnego z nominowaną do nagrody, krótkometrażową „Męską sprawą” Sławomira Fabickiego i zeszłorocznym zwycięzcą w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny - „Idą” Pawła Pawlikowskiego.

- Wszystkich spragnionych splendoru oscarowej gali zaprosimy na spacer po czerwonym dywanie. Zachęcamy do przyjścia w przebraniach postaci z filmów, aktorów, bohaterów filmowej popkultury. Z tymi, którzy zostaną z nami do końca filmowego wieczoru, zrobimy sobie słynne Kodak photo i wyślemy wszystkim, którzy zgłoszą chęć i podadzą nam swoje adresy mailowe – stwierdzili organizatorzy.

Wszystkie pokazy będzie można obejrzeć w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 za darmo.

Program pokazów:

18:00–19:00 Animacja,
- „Tango”, reż. Zbigniew Rybczyński, 8 minut, film nagrodzony Oscarem w 1983 roku, premierowo w wersji zrekonstruowanej cyfrowo przez Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej. Partner pokazu: Filmoteka Narodowa;
- „Katedra, reż. Tomasz Bagiński, 7 minut, film nominowany do Oscara w 2002 roku;
- „Piotruś i wilk, reż. Suzie Templeton, 32 minuty, brytyjsko-polska koprodukcja nagrodzona Oscarem w 2007 roku;

19:00–21:00 Dokument
- „89 mm od Europy”, reż. Marcel Łoziński, 12 minut, film nominowany do Oscara w 1994 roku;
- „Królik po berlińsku”, reż. Bartek Konopka, 51 minut, film nominowany do Oscara w 2009 roku;
- „Joanna”, reż. Agata Kopacz, 40 minut, koprodukcja NInA nominowana do Oscara w 2015 roku;

21:00–22:45 Fabuła
- „Męska sprawa”, reż. Sławomir Fabicki, 25 minut, film nominowany do Oscara w 2002 roku;
- „Ida”, reż. Paweł Pawlikowski, 79 minut, film nagrodzony Oscarem w 2015 roku.

(aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To świetny i ważny pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.