Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny. Jakich pytań mogą spodziewać się Polacy?

Katarzyna Węsierska
Katarzyna Węsierska
1 kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Na początek możliwe będzie uzupełnienie informacji drogą elektroniczną. Rachmistrzowie zapukają do naszych drzwi najwcześniej 8 czerwca. Na Polaków czeka 16 pytań.

Przez internet będziemy mogli spisać się sami aż do 16 czerwca. Procedura jest dość prosta. Wystarczy odwiedzić stronę

www.stat.gov.pl

lub

www.spis.gov.pl

, a następnie wybrać zakładkę "Formularz elektroniczny". Każdy, kto uzupełnieni wszystkie niezbędne dane, otrzyma specjalny login i hasło, ważne przez kolejne 2 tygodnie. Login i hasło pozwolą na zalogowanie do systemu i wypełnienie formularza spisowego. Niestety, zgubione hasło odzyskać można tylko przez kontakt telefoniczny z call center, dzwoniąc pod numer 0 800 800 800.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Alternatywą dla elektronicznego spisu jest spis telefoniczny i spis bezpośredni przeprowadzany przez rachmistrzów. Te etapy ruszą 8, a potrwają 30 czerwca.

Jakich pytań możemy się spodziewać? Jak podaje tvnwarszawa.pl, każdy Polak odpowie na 16 prostych pytań dotyczących wieku, miejsca urodzenia czy wykształcenia. 20 proc. Polaków zostało wytypowanych do badań reprezentacyjnych. Wybrani będą musieli odpowiedzieć aż na 60 pytań, w tym na 16 ze spisu pełnego.

Spis Powszechny. Organizacje mniejszości wyznaniowych apelują o deklarowanie wyznania

Na liście pytań podstawowych znajdą się także pytania "wrażliwe". Na te, dotyczące związków nieformalnych, planowanych dzieci czy niepełnosprawności, nie będziemy musieli jednak odpowiadać. Sam udział w spisie jest obowiązkowy, ale odpowiedzi na poszczególne pytania można odmówić.

P.o. prezesa GUS, Janusz Witkowski, zachęca do odpowiedzi na pytanie dotyczące narodowości. Deklaracja jest dobrowolna. Odpowiadając na pytanie, będzie można, zgodnie ze swoim przekonaniem, określić swoją przynależność narodową, etniczną lub regionalną.

Sam proces bezpośredniego spisywania także został unowocześniony. Rachmistrzowie zostali wyposażeni w elektroniczne terminale oraz technologię GIS (Geographic Information System). Dzięki systemowi cyfrowych map rachmistrzowie będą wiedzieli, które domy muszą jeszcze odwiedzić.

Utworzono także specjalną bazę danych, do której będą trafiać formularze wypełnione przez internet. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której rachmistrz zapuka do drzwi osoby, która spisała się już drogą elektroniczną.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto