Facebook Google+ Twitter

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań już w kwietniu. O czym warto wiedzieć?

Od 1 kwietnia 2011 r. w Polsce będzie prowadzony spis powszechny ludności i mieszkań. Nasze domy odwiedzą rachmistrzowie.

Proszę nie dać się oszukać fałszywym rachmistrzom, którzy podobno już teraz chodzą po domach. W marcu odbędzie się jedynie tzw. obchód przedspisowy, w trakcie którego rachmistrzowie sprawdzą, czy rozmieszczenie domów odpowiada danym na mapach. Wtedy nie będą jednak wchodzić do domów i mieszkań.

Obecny spis będzie dokładniejszy niż
te prowadzone w poprzednich latach, gdyż zostanie dostosowany do wymogów unijnych.

Spis właściwy, jak już pisałam, będzie wiązał się z wizytą rachmistrzów w mieszkaniach i przeprowadzenia wywiadu z lokatorami. Rachmistrzowie wylegitymują się legitymacjami imieniem nazwiskiem i zdjęciem, a prowadząc wywiad posługiwać się będą specjalnym terminalem - urządzeniem elektronicznym podobnym do telefonu komórkowego.

W trakcie spisu prowadzone będą wywiady dwóch rodzajów. Większość obywateli będzie spisywana w tzw. spisie krótkim, w którym trzeba będzie odpowiedzieć na 15 pytań. Część obywateli zostanie wylosowana do tzw. spisu długiego, czyli reprezentacyjnego. W tym spisie trzeba będzie odpowiedzieć na większą liczbę pytań w trzech rodzajach ankiet: osobowej, dotyczącej mieszkania i budynku oraz dotyczącej gospodarstwa domowego.

Na kilka pytań respondent nie będzie musiał odpowiadać. Apeluję jednak do respondentów, aby pomogli rachmistrzom w pracy i odpowiadali na pytania. Rachmistrzowie są zobowiązani do zachowania tajemnicy. Nie padną pytania na temat wysokości emerytury lub zarobków. Są tylko pytania o źródło utrzymania osób w gospodarstwie.

Udział w spisie będzie można także wziąć przez internet.

O Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań postanowiłam napisać dlatego, że zauważyłam, iż w telewizji, radiu i gazetach nie ma o nim ani słówka.

Ja zaś będę rachmistrzem, i w trakcie rozmów z koleżankami i kolegami doszłam do wniosku, że powinno się obywatelom uświadomić, na czym polega ten spis, oraz że nie można odmówić rachmistrzowi udzielenia wywiadu.

Do zobaczenia w czasie spisu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nie ma takiego pytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Baba Papa
  • Baba Papa
  • 06.03.2011 18:36

W kwestionariuszu zapewne jest pytanie o posiadanie radia i telewizora. Jak się tylko ktoś pochwali, że ma to zaraz sprawdzą czy płaci abonamencik. I wtedy dopiero będzie akcja ogólnopolska.....

Komentarz został ukrytyrozwiń
irena
  • irena
  • 04.03.2011 09:53

to prawda, w mediach nic na ten temat nie mówią, a powinni, bo ludzie nieufnie będą podchodzić do spisu jeżeli nie będą uświadomieni. Głupoty tv pokazuje a to co ważne pomija.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.