Facebook Google+ Twitter

"Narodziny wolności" - spotkanie z bohaterami "Solidarności"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-10-01 14:36

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza na spotkanie z bohaterami "Solidarności" i opozycjonistami z Europy Środkowej.

30. rocznica Solidarności / Fot. Marcin WilkoszewskiJakie zmiany zainicjowała „Solidarność” w Europie? Czym była dla opozycjonistów z innych krajów i w jaki sposób jej zwycięstwo przyczyniło się do rozwoju idei integracji europejskiej? Czy bez „Solidarności” możliwy byłby obecny kształt wolnej i zjednoczonej Europy? Nad tymi tematami zastanowią się i uczestnicy i zaproszeni goście seminarium zatytułowanego „Narodziny Wolności”, które zaplanowano 11 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Gościem specjalnym spotkania będzie Przewodniczący Komisji Europejskiej - Jose Manuel Barroso.

Wydarzenie organizowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce będzie niepowtarzalną okazją do osobistego spotkania z bohaterami lat osiemdziesiątych. Swój udział zapowiedzieli wybitni twórcy „Solidarności”, w tym Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier Polski po II wojnie światowej, Henryka Krzywonos, inicjatorka strajku gdańskich tramwajów w sierpniu 1980 r. oraz byli opozycjoniści z krajów Europy Środkowej: Alexandr Vondra, sygnatariusz czechosłowackiej Karty 77, Markus Meckel, niekomunistyczny minister spraw zagranicznych NRD w 1990, Csaba Kiss, współtwórca Węgierskiego Forum Demokratycznego oraz Jan Carnogursky, sygnatariusz czechosłowackiej Karty 77. W spotkaniu, jako gość specjalny, będzie uczestniczył Jose Manuel Barroso, Przewodniczący Komisji Europejskiej. Seminarium poprowadzi dziennikarz TVN24 – Jacek Pałasiński.

Autorzy projektu chcą by rocznica historycznych wydarzeń stała się pretekstem do wspólnych rozmów na temat znaczenia heroizmu twórców „Solidarności” dla innych narodów uwięzionych za Żelazna Kurtyną oraz konsekwencji jej zwycięstwa dla idei integracji europejskiej. Spotkanie zaplanowano z myślą o młodym pokoleniu, które w największym stopniu zyskało na transformacji i dziś bez przeszkód może podróżować, studiować i zawierać znajomości z rówieśnikami w całej Europie.

Pragniemy zwrócić uwagę młodych ludzi na tę ważną rocznicę. Spotkanie z bohaterami Solidarności przybliży kulisy powstania „polskiego sierpnia” oraz wyjaśni ich znaczenie dla regionu i całej Europy – zapowiada Sebastian Rysz z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.