Facebook Google+ Twitter

"Narty-Dancing-Brydż". Jak się bawiono w dwudziestoleciu międzywojennym?

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-10-31 21:46

Niedawno odbyłam podróż w czasie, podczas której spotkałam wielu ludzi znanych i lubianych w ubiegłym wieku. To wszystko było możliwe dzięki świetnej książce "Narty-Dancing-Brydż. W kurortach Drugiej Rzeczypospolitej" Mai i Jana Łozińskich.

Maja Łozińska, Jan Łoziński "Narty, Dancing, Brydż" / Fot. okładka ksiązkiMaja i Jan Łozińscy zaproponowali zwiedzenie kurortów Drugiej Rzeczypospolitej. To ich trzecia (i mam nadzieję, że nie ostatnia) część bogatej w fotografie serii albumów historycznych. Poprzednie edycje traktowały o tętniących życiem dworkach i pałacach oraz codzienności obywateli odrodzonej ojczyzny, a w "Narty-Dancing-Brydż" obcujemy ze sportowcami i zafascynowanymi narciarstwem i turystyką ludźmi przemierzającymi Polskę specjalnym pociągiem.

Trasa wędrówki wiodła od podnóża polskich gór, od Jaremcza u stóp Czarnohory, aż po Wisłę w Beskidzie Śląskim. Podróżowano nocą, za dnia zaś odpoczywano w znanych miejscowościach narciarskich. Trzeba pamiętać, że ówczesna granica wschodnia sięgała aż po Prut, obejmując tak wspaniałe kurorty, jak Truskawiec, czy ulubione przez marszałka Piłsudskiego Druskienniki. Na tym kolejowym szlaku znalazło się też odwiedzane przez Jana Kiepurę Zakopane oraz pełna równie sławnych artystów oraz polityków, Krynica. Bywał tam też minister Józef Beck, prezydent Ignacy Mościcki, a także Adolf Dymsza i Hanka Ordonówna.

W sercu Tatr mieszkał Leon Chwistek i Stanisław Ignacy Witkiewicz. Dwa lata przed wybuchem drugiej wojny światowej zatrzymała się w Zakopanem, w czasie podróży poślubnej, holenderska następczyni tronu Julianna ze swym małżonkiem księciem Bernhardem zur Lippe-Biesterfeld. Dowiadujemy się o tym i wielu plotkach towarzyskich, z niezwykle barwnego komentarza wplecionego pomiędzy ilustracje pochodzące z bogatych zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Oprócz nich są tu również ciekawe fotokopie plakatów reklamowych i barwnych folderów turystycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

znam książkę, bardzo ciekawa :) recenzja też niczego sobie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.