Facebook Google+ Twitter

NASA: Amerykanie chcą zbombardować Księżyc

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-07 07:25

Amerykańska agencja kosmiczna NASA dokona w pojutrze "bombardowania Księżyca". Kosmiczna rakieta uderzy w krater położony w rejonie księżycowego bieguna południowego. Wybuch będzie widoczny z Ziemi.

Amerykański atak na Księżyc nie jest początkiem gwiezdnych wojen. To część eksperymentu, który ma odpowiedzieć na pytanie, czy na jego powierzchni znajduje się woda. Choć Księżyc wydaje się całkowicie suchy, naukowcy podejrzewają, w jego południowych kraterach może znajdować się duża ilość lodu. Świadczy o tym obecność skupisk wodoru w atmosferze tych kraterów. Bombardowanie księżyca ma potwierdzić bądź wykluczyć tę hipotezę.

W najbliższy piątek z krążącej wokół Księżyca sondy kosmicznej LCROSS zostanie wystrzelona rakieta Atlas V Centaur. O godzinie 13:30 czasu polskiego uderzy ona w jeden z kraterów położonych na jego południowym biegunie. W wyniku zderzenia powstanie chmura księżycowego pyłu o wysokości do 10 kilometrów. 4 minuty później przez chmurę tę przeleci sonda LCROSS, zbierze dane, natychmiast prześle je na Ziemię, po czym sama rozbije się o powierzchnię Księżyca.

W górę wystrzeli wtedy kolejny słup księżycowego gruzu i pyłu. Będzie on widoczny z Ziemi za pomocą teleskopów o średnicy powyżej 25 centymetrów.

"Atak na Księżyc" będzie można oglądać na żywo na stronach internetowych NASA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.