Facebook Google+ Twitter

NASA będzie szukać śladów życia na księżycu Jowisza. Na Europie może znajdować się gigantyczny ocean

NASA zamierza wysłać swoją sondę na Europę, czwarty co do wielkości księżyc Jowisza. Wśród potencjalnych zadań misji znajdzie się poszukiwanie śladów życia na naturalnym satelicie największej planety Układy Słonecznego.

 / Fot. NASA/JPL-CaltechTeleskop Kosmiczny Hubble'a odkrył w grudniu 2012 r. "pióropusze" pary wodnej na południowym biegunie Europy - księżyca Jowisza. Między innymi z tej obserwacji rodzą się hipotezy, że pod lodową skorupą satelity znajduje się płynna woda.

NASA poprosiła naukowców, by zastanowili się nad sposobami poszukiwania śladów życia na Europie - donosi serwis Space.com. Szef naukowców Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, John Grunsfeld, twierdzi że możliwa misja na Europę to szansa, by odpowiedzieć na pytanie czy na księżycu Jowisza znajdują się ślady życia.

Amerykanie przygotowują się do misji od 15 lat. Jeden z projektów nazywa się Europa Clipper i zakłada wprowadzenie na orbitę Jowisza obiektu, który dokona 45 przelotów nad planetą i dokona też obserwacji jej satelitów. Według wstępnych koncepcji trwałyby one 3,5 roku. Sonda operowałaby na wysokości od 25 km to 2700 kilometrów. Badania skupiłyby się nad lodową skorupą Europy, ale NASA rozważa rozszerzenie ich o "plamy" pary wodnej odkryte przez teleskop Hubble'a.

Czytaj także: Ameryka Południowa z kosmosu. Zobacz wideo!


W lutym bieżącego roku Kongres Stanów Zjednoczonych zwiększył budżet NASA o 0,5 miliarda dolarów. Otwiera to drogę badaniom Europy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziennikarze obywatelscy i czytelnicy, zareagujcie! link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.