Facebook Google+ Twitter

NASA chce zbudować superkomputer na Księżycu

Mars ma być kiedyś opanowany przez człowieka. Pierwsze kroki ku temu stawia automatyczny badacz czerwonej planety - amerykański łazik Curiosity, który odkrył i pokazał światu tamtejsze góry, koryto rzeki i uformowane przez wodę kamyki. Obecnie NASA informuje o planach budowy bazy z superkomputerem na Księżycu.

 / Fot. Luc Viatour/CC BY-SA 3.0Amerykanie w swoich planach podboju kosmosu mają dwa główne priorytety: zbudować bazy naukowe na Marsie i Księżycu. Rzucili też nowy pomysł, aby w projektowanej w niedalekiej przyszłości bazie księżycowej, umieścić superkomputer, który będzie z jednej strony pomagał astronautom, a z drugiej - i to przede wszystkim ma być jego podstawowym zadaniem - sterował misjami w kosmosie i dokonywał wstępnej analizy pozyskanych danych. Tak więc za kilkanaście lat można oczekiwać amerykańskiej bazy na Księżycu, wyposażonej w naukowe centrum z superkomputerem.

Póki co, kosmos wolny jest jeszcze od podziału na działki poszczególnych mocarstw, państw, czy choćby ośrodków naukowych. A czy można mieć Księżyc na własność? - zastanawiają się naukowcy. Wiemy, że w Ameryce już wcześniej rozpoczęto sprzedaż elementów i działek z Księżyca. Czego nie robi się dla pieniędzy. Można przecież sprzedać coś, czego się... nie ma. W Krakowie sprzedawano niedawno powietrze i hejnał z wieży mariackiej.

Na razie NASA zarządza swoimi misjami kosmicznymi za pomocą anten satelitarnych umieszczonych w różnych punktach na Ziemi - informuje portal interia.pl. Globalna nadawczo-odbiorcza sieć dużych anten zarządzana przez Deep Space Network (DSN), obsługuje stacje położone w: Kalifornii, Hiszpanii i Australii. Sterują one wszystkimi urządzeniami, które opuszczają atmosferę ziemską. To rozwiązanie - zdaniem naukowców - nie jest w pełni optymalne. Cały czas bowiem rośnie ruch w kosmosie, a także ilość przesyłanych w trakcie misji danych.

DSN pozostaje teraz najbardziej czułym systemem telekomunikacyjnym na Ziemi. Toteż zespół naukowców z University of Southern California (USC), kierowany przez Oulianga Changa ma pomysł, jak odciążyć pracę sieci DSN. Rozwiązanie może być proste, ale radykalne. Główna stacja kontroli misji kosmicznych, powinna z Ziemi przenieść się na... Księżyc. Centralny punkt pracy stacji stanowiłby właśnie superkomputer, który pełniłby rolę jednostki kontroli i nadzoru misji oraz pozyskiwania danych i ich wstępnej obróbki.

Według naukowców pomysł nie jest szalony, bo NASA planuje budowę swojej placówki badawczej na Srebrnym Globie. Zgodnie z wstępnymi planami, superkomputer miałby mieścić się w głębokim kraterze Księżyca, w pobliżu bieguna. Taka jego lokalizacja zabezpieczyłaby całą bazę przede wszystkim przed ekstremalnymi temperaturami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nie do końca szafa. 30 lat temu komputer o nazwie ZX Spectrum był tylko troszkę większy od zeszytu. jego zdolności obliczeniowe były mniejsze niż współczesnego budzika, ale zawsze to był komputer. Pozdrawiam cieplutko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu.
Komputer sprzed 30. lat to zestaw starych szaf o wadze kilkunastu ton i możliwościach działania z szybkością słonia biegnącego wśród gęstych zarośli. Amerykanie pracują obecnie nad komputerem XXI wieku, który niemal w mgnieniu oka potrafi bezbłędnie odczytać dane osobiste terrorysty, w lecącym samolocie nad Japonią, Rosją, czy Australią. To będzie najnowocześniejsze cacko współczesnej techniki, służące m.in. inwigilacji każdego niebezpiecznego, czy podejrzanego człowieka na Ziemi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fantazje z najdroższego serialu telewizyjnego lat siedemdziesiątych Kosmos 1979 staną się rzeczywistością? No cóż, komputer z tamtego filmu (właściwie to ściana kompterowa - computer bank), drukujący wyniki swoich obliczeń niczym kasa fiskalna, wyraźnie już trąci myszką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.