Facebook Google+ Twitter

NASA konstruuje unikalny system lotniczy

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-10 13:27

NASA rozpoczyna badania nad nowym systemem lotniczym, który ostrzeże samoloty pasażerskie przez nadchodzącymi burzami i turbulencjami. System będzie także wyznaczał pilotom szlaki bezpiecznej podróży. Zapowiada się rewolucja.

 / Fot. DB Wedelstadt PAP/DPANaukowcy z Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych (NCAR) w Boulder w stanie Colorado we współpracy z Uniwersytetem Winsconsin zamierzają rozwinąć system satelitarny informujący o danych pogodowych przy użyciu technologii sztucznej inteligencji. Celem jest ustalenie terenów rozprzestrzeniania się sztormów nad oceanami i wyznaczenie potencjalnych obszarów turbulencji. "Turbulencje są jedną z głównych przyczyn katastrof lotniczych" - powiedział John Haynes, manager operacyjny NASA w Waszyngtonie.

W projekcie użyte zostaną dane z obserwacji misji NASA na ziemi, morzu i w lasach tropikalnych, w których wykorzystano satelity CALIPSO. Testy sytemu mają rozpocząć się w przyszłym roku. Piloci na wybranych trasach transoceanicznych przeanalizują w czasie rzeczywistym obszary występowania turbulencji. Gdy zakończą się testy, piloci i kontrolerzy lotów będą potrafili wyznaczyć mapy graficzne, ukazujące obszary zagrożenia sztormami i turbulencjami.

Obecnie NCAR posiada mapy obszarów turbulencji tylko na obszarze USA. Planowane jest ich rozszerzenie na Atlantyk i część Pacyfiku. Badania mają także rozbudować i usprawnić działanie technologii sztucznej inteligencji, tzw. "drzew decyzyjnych". Są to systemy oparte na sieci algorytmów i warunków logicznych. Komputer analizuje sytuację i dostosowuje swoje funkcje do wzorca "drzewa decyzyjnego". Okazuje się jednak, iż komputery nie są w stanie obliczyć wszystkich elementów środowiska burzowego. Dochodzi wtedy do błędów funkcjonowania systemów. Piloci zmuszeni są do prowadzenia maszyny samodzielnie. Jednak człowiek nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego, poddawany jest także olbrzymiemu stresowi. W takich okolicznościach łatwo o popełnienie błędu.

Naukowcy z NASA są pewni sukcesu. Za kilka lat okaże się czy ich trud nie poszedł na marne.

Źródło: Global Security

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.