Facebook Google+ Twitter

NASA: Na Marsie może być woda

Na fotografiach wykonananych przez sondę marsjańską widać ciemne, wąskie smugi, które pojawiają się wiosną i widoczną są aż do marsjańskiej zimy. Według naukowców może to wskazywać na obecność wody i to w stanie ciekłym.

Fotografia powierzchni Marsa. Na stoku widoczne są ciemne wycieki / Fot. NASA/public domainUczeni podejrzewają, że ciecz, która pojawia się na powierzchni Czerwonej Planety to solanka, ponieważ temperatura na powierzchni Marsa, nawet oświetlonego słońcem, nie pozwoliłaby na pojawienie się czystej wody. Richard Zurek z NASA powiedział, że "odkryte zjawiska różnią się od wszystkich pozostałych, jakie do tej pory zostały zaobserwowane, a ciemne smugi widoczne na zdjęciach znikają podczas zimy".

Kolejny naukowiec, Alfred Mc Ewen stwierdził, iż "zaobserwowane na Marsie wycieki są ciemne nie dlatego, że są mokre, ale z innego powodu, prawdopodobnie dlatego, że materiał się porusza. Na razie jest to tajemnicze zjawisko, ale dalsze obserwacje i eksperymenty laboratoryjne pozwolą to wyjaśnić".

Administartor NASA Charles Bolden powiedział, że "jest to potwierdzenie, iż Mars może być ważnym celem dla przyszłości ludzkich poszukiwań". Jeśli dalsze badania wykażą obecność wody w stanie ciekłym, to naukowcy będą mogli lepiej zbadać historię Marsa, a być może nawet potwierdzić istnienie życia na tej planecie.

Źródło:
http://www.nasa.gov

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nauka, w żadnej postaci, nie jest bezużyteczna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Wiśniewski
  • Krzysztof Wiśniewski
  • 07.08.2011 20:13

Bezużyteczność badań kosmicznych jest tylko pozorna. Warto sobie uświadomić, że z wiele wynalazków właśnie wygenerowała ekspansja człowieka w kosmos. Polecam: http://www.sti.nasa.gov/tto/

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie ma to jednak żadnego znaczenia dla targanej kryzysem finansowym planety Ziemia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.