Facebook Google+ Twitter

NASA: Na Marsie płynął strumień wody!

NASA znalazła dowód, że na Marsie była woda. Na zdjęciu, wykonanym przez marsjański łazik, widać żyłę gipsu, która zdaniem naukowców jest pozostałością po płynącym strumieniu. Najnowsze odkrycie przedstawiono w San Francisco na konferencji American Geophysical Union.

Zdjęcie żyły gipsu znalezionej na Marsie / Fot. NASA.govJak podaje RMF24, łazik "Opportunity" zbiera dane o Czerwonej Planecie już 11 lat, ale dopiero teraz znalazł przekonujący dowód, że na Marsie była woda. Na wykonanym przez niego zdjęciu widać żyłę o długości ok. 45 cm i szerokości 1-2 cm. Przeprowadzona przez pojazd analiza geologiczna wykazała, że składa się ona z wapnia i siarki w stosunku, w jakim minerały te występują w gipsie. Naukowcy z NASA uważają, że żyła gipsu jest pozostałością po odparowaniu wody.

Żyła gipsu, nazwana "Homestake", została odkryta przez łazik na zachodnim brzegu krateru "Endeavour". Już wcześniej stwierdzono tam obecność gipsu, ale nigdy w takiej postaci. Naukowcy sądzą, że gips został utworzony z wody bogatej w wapń, natomiast siarka mogła pochodzić ze skał lub powietrza, a żyła gipsu uwidoczniła się na skutek erozji marsjańskiego gruntu.

Naukowcy twierdzą też, że odkryta żyła musiała powstać w szczególnie łagodnym i wilgotnym otoczeniu, co może wskazywać, iż na Marsie mogły istnieć w przeszłości warunki przyjazne dla życia.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.