Facebook Google+ Twitter

NASA pracuje nad marsjańskim łazikiem, który będzie produkował tlen

NASA zamierza wysłać na Marsa łazik, który będzie przetwarzał dwutlenek węgla na tlen. Technologia może okazać się przydatna, gdy uda się wysłać na planetę astronautów.

 / Fot. By NASA/JPL (http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA02406) [Public domain], via Wikimedia CommonsŁazik z mechanizmem przetwarzania obecnego na Marsie dwutlenku węgla na tlen zostanie wysłany w 2021 r. Ma to być eksperyment, który znacznie ułatwiłby w przyszłości załogowe misje na Marsa. Technologię polegającą na rozpadzie CO2 wypróbuje aparatura o nazwie MOXIE.

Pojazd ma ważyć około 1 tony. Wyposażony zostanie w kamery nagrywające filmy w wysokiej rozdzielczości w HD - informuje Polska Agencja Prasowa. Zdaniem Billa Gerstenmaiera z NASA, dzięki kamerom naukowcy zyskają pełny obraz powierzchni planety. W łaziku zamontowana zostanie również stacja meteorologiczna, georadar i urządzenia do badania składu chemicznego Marsa. Łazik będzie przechowywał próbki. Naukowcy liczą, że zostaną one zabrane przez przyszłe misje załogowe.

Pierwowzorem dla nowego pojazdu będzie łazik Curiosity, który wylądował na Marsie w 2012 r. Jego lot potrwa około 9 miesięcy. NASA planuje wystrzelenie rakiety w lipcu lub sierpniu 2020 r.

Naukowcy uważają, że w Układzie Słonecznym tylko Mars stwarza możliwości dla misji załogowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawy jestem jak wyglądałby mars - chodzi mi o kolor, gdyby tam pojawił się tlen. Coś by się na pewno zmieniło. Myślę, że zdolni Polacy na pewno pomogą z tym łazikiem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe rozwiązanie problemu dotleniania na Marsie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.