Facebook Google+ Twitter

NASA pracuje nad nowymi metodami regeneracji tkanek. Znacie je ze Star Treka

NASA we współpracy z firmą Grok Technologies LLC prowadzi badania nad metodami regeneracji tkanek. Technologia przedstawiana dotąd w filmach science fiction umożliwi nie tylko natychmiastowe leczenie niewielkich urazów, ale tworzenie modeli 3D tkanek.

https://flic.kr/p/8MTYtL / Fot. IAEA Imagebank/CC BY-SA 2.0)Umowa jest częścią programu transferu technologii - czytamy na stronie NASA. Chodzi o opracowane wspólnie przez naukowców z agencji i firmy Grok Technologies LLC metody regeneracji kości i mięśni.

BioReplicates to pierwsza z metod, nad którą pracują badacze. Ma ona prowadzić do regeneracji tkanek ludzkich. W praktyce chodzi o możliwość doraźnego i natychmiastowego leczenia niewielkich urazów. Co istotne, pozwala ona na tworzenie modeli 3D ludzkich i zwierzęcych tkanek. Można by je wykorzystać np. do testowania leków i ograniczyć badania na zwierzętach.

Drugi obiekt zainteresowania naukowców nosi nazwę Scionic. Urządzenie pozwoli wyeliminować ból i stany zapalne bez użycia środków farmakologicznych. Jak informuje serwis inhabitat.com, podobnej technologii używa już rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna. Scenar - bo taką nosi nazwę wynalazek Rosjan - wykorzystuje sygnały elektryczne, które wysyłane są do ośrodkowego układu nerwowego i mózgu.

Czytaj także: 20 myszy wysłano w kosmos. Będą przez miesiąc przebywać na orbicie


NASA zwraca uwagę, że podczas długich misji kosmicznych astronauci są podatni na rozwój osteopenii, choroby która powoduje zmniejszenie się masy tkanek. Prowadzone badania mają na celu również rozwiązanie tego problemu. Zdaniem Yolanda Marshalla, dyrektora Szans Strategicznych i Biura Rozwoju Partnerstwa w Centrum NASA, badania pozwolą dokonać przełomowych odkryć w badaniu przestrzeni kosmicznej.

Serwis Inhabitat.com zwraca uwagę na podobieństwo opracowywanych metod do gadżetów pokazanych w serialu "Star Trek. Następne pokolenie", który emitowany był między 1987 a 1994 r. W jednej ze scen komandor Beverley Crusher używa podręcznego regeneratora skóry do wyleczenia rany na twarzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.