Facebook Google+ Twitter

NASA przeprowadziła pierwszy test rakiety Ares 1-X

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-28 17:56

Próba jest elementem nowego amerykańskiego programu kosmicznego, który ma się zakończyć powrotem człowieka na Księżyc.

Z powodu złej pogody start mierzącej ponad 100 metrów Ares 1-X przekładano kilkakrotnie. W końcu niebo nad przylądkiem Canaveral zrobiło się czyste i rakieta wystartowała. Po dwóch minutach lotu osiągnęła wysokość około 40 kilometrów i zaczęła opadać na trzech spadochronach o średnicy 40 metrów każdy. Analiza danych z pierwszego testu Ares 1-X potrwa kilka miesięcy.

Dyrektor Centrum Kosmicznego Kennnedy'ego - Robert Cabana nie krył wzruszenia i dumy z zakończonego sukcesem testu. - To było niewiarygodne, spektakularne. Mam łzy w oczach.

Cabana powiedział, że test rakiety Ares 1-X jest odpowiedzią dla tych, którzy wątpią w powodzenie nowego amerykańskiego programu kosmicznego. - Jeszcze 3 lata temu ten program był pustą kartką papieru. Pokazaliśmy, co potrafimy osiągnąć, gdy mamy wspólny cel i pracujemy jako jeden zespół.

Ares 1 będzie jedną z dwóch rakiet, które w przyszłości wyniosą w kosmos amerykańskie załogowe kapsuły. To właśnie te pojazdy mają zastąpić wysłużone już wahadłowce. Rakieta Ares 1 ma być gotowa do lotów w 2015 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.