Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25353 miejsce

NASA. Skradziony laptop zawierał kody Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Generalny inspektor Paul Martin przedstawił Kongresowi Stanów Zjednoczonych raport o mniej lub bardziej poważnych zaniedbaniach w NASA. Tylko w latach 2010-2011 amerykańskiej agencji przytrafiło się 5408 zagrożeń systemów bezpieczeństwa.

Sonda

Próbowałeś/aś kiedyś włamać się na czyjąś stronę lub konto?

Potężny Vehicle Assembly Building w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego. Widoczne zniszczenia spowodował Huragan Frances Data 6 lipca 2005 / Fot. MrMiscellanious/Wikipedia/public domainGeneralny inspektor Paul Martin poinformował, że w marcu 2011 roku amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA - National Aeronautics and Space Administration) utraciła jeden z laptopów. Sprzęt nie posiadał odpowiednich szyfrowych zabezpieczeń i jak ustalono został skradziony. Na domiar złego zawartość tego urządzenia stanowiły algorytmy pozwalające na sterowanie Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS - International Space Station).

W pisemnym oświadczeniu generalnego inspektora, którego fragmenty zamieszcza Discovery, czytamy: "Te incydenty w całej rozciągłości zawierają się od indywidualnych prób testowania swoich umiejętności na łamaniu systemów NASA, poprzez świetnie zorganizowane grupy przestępcze hackujące w celu osiągnięcia zysku, aż po niepożądane działania, które mogły być przedłożone przez zagraniczne służby wywiadowcze dla sobie tylko wiadomych celów."

Martin jest jednym z kilkudziesięciu inspektorów, którzy zajmują się zbieraniem danych o cyberatakach z zagranicy. Dziś trudno jest przedstawić wiarygodne porównanie w liczbach, co do ataków jakie dotknęły NASA, a innymi firmami rządowymi Stanów Zjednoczonych. Wiadomo, że NASA doświadczyła tysięcy ataków na swoje komputery. Miały przy tym miejsce zakłócenia w pracy koordynującej i zabezpieczającej trwające misje, zaś same kradzieże danych szacowane są na nie mniej, aniżeli 7 milionów dolarów.

Wśród rozlicznych cyberbolączek amerykańskiej agencji wiele dotyczy najzwyklejszej ludzkiej niefrasobliwości, zaniedbań i nieostrożności. Oprócz sensacyjnej utraty laptopa z danymi dotyczącymi ISS, powiadomiono o co najmniej 48 podobnych przypadkach. Taka ilość mobilnych urządzeń komputerowych została zagubiona lub skradziona między kwietniem 2009, a kwietniem 2011 roku. Odnotowano też w tych przypadkach zaginięcie danych jakie zawierały niektóre z tych urządzeń, a dotyczące, m.in. programów Constellation czy Orion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Piotr
  • Piotr
  • 04.03.2012 12:05

W sumie to to co należy do państwa jest własnością ludu to z naszych podatków z naszego potu posłowie, senatorzy ... dysponują nieograniczonymi ... środkami finansowymi- przez to wielu z nich uważa się za BOGÓW których nie dotyczy ziemskie prawo . A dla mnie człowiek to tylko człowiek nie ważne kim on jest, robotnikiem czy Papierzem. A racja zawsze jest po stronie większości ale nie koniecznie tej w rządzie -

Komentarz został ukrytyrozwiń

ISS tu Huston, mamy problem. Jeden z naszych zgubił laptopa z danymi pozwalającymi do zdalnego sterowania waszą stacją. Nie martwcie się! Sztab ludzi pracuje nad tym, jak was bezpiecznie sprowadzić na Ziemię!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adolf Hitler
  • Adolf Hitler
  • 03.03.2012 13:05

Ja bez kodów się włamuję na ISS

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poważna sprawa, mają przechlapane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.