Facebook Google+ Twitter

NASA utraciła kontakt z sondą New Horizons. Na szczęście łączność udało się odzyskać

Chwile grozy musieli przeżyć specjaliści z NASA, gdy w sobotę utracili kontakt z sondą New Horizons, która zmierza w kierunku Plutona. Próbnik przeszedł w tryb bezpieczny.

 / Fot. NASAW sobotę NASA utraciła kontakt z sondą New Horizons. Próbnik przeszedł w tryb bezpieczny, a następnie nawiązał kontakt z Ziemią. Kontakt między naszą planetą i sondą ma tę wadę, że sygnał radiowy potrzebuje 4,5 godziny, by pokonać dystans 4,8 mld kilometrów między obiektem i centrum NASA.

NASA twierdzi, że przyczyną problemu nie był sprzęt ani oprogramowanie. Usterka ma być "trudnym do wykrycia defektem" związanym z systemem komend, które próbnik otrzymuje podczas podejścia do Plutona. Sonda powróci z trybu bezpiecznego do trybu gotowości 7 lipca.

Kierownictwo projektu wydało oświadczenie, w którym wyraża radość z odzyskania kontroli nad New Horizons. Ten fakt nie dziwi, bo sonda została wystrzelona 19 stycznia 2006 roku i jej misja trwa już ponad 9,5 roku. 14 lipca obiekt znajdzie się w odległości 12,5 tys. kilometrów od Plutona.

Czytaj także: Astronomowie zapowiadają kosmiczne fajerwerki z pulsarem J2032Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.