Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17021 miejsce

NASA wyprzedaje wahadłowce po 28 milionów sztuka

19 lutego minął termin składania ofert kupna na wahadłowce, których pozbycie się, jeszcze w tym roku, planuje Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Wahadłowiec Discovery (STS-114) / Fot. Wikipedia, NASAWśród oferowanych do sprzedaży ponad 2,5 tys. przedmiotów, różnego rodzaju urządzeń, instrumentów, skafandrów kosmicznych, symulatorów i innych elementów wyposażenia misji orbitalnych, znalazły się również same wahadłowce. Wyceniono je na 28,8 mln dolarów za sztukę, wraz z dostawą i przygotowaniem do ekspozycji publicznej.

NASA zastrzegła bowiem, że zostaną one przekazane wyłącznie instytucjom, które zobowiążą się udostępniać je publicznie. Motywuje to szeroko pojmowanym interesem społecznym oraz rolą, jaką program lotów wahadłowców (STS), rozpoczęty startem Columbii w dniu 12 kwietnia 1981 roku, odegrał w świadomości społeczeństwa amerykańskiego i pewnie całej ludzkości. Obliguje to więc do zapewnienia wahadłowcom godziwych warunków spoczynku, kiedy przejdą już na przysłowiową „emeryturę”.

Agencja wykluczyła tym samym możliwość nabycia ich w celach prywatnych. Zainteresowani tematem i znani z zamiłowania do astronautyki, amerykańscy miliarderzy, tacy jak założyciele informatycznych gigantów - Bill Gates (Microsoft) czy Siergiej Brin (Google), najprawdopodobniej będą zmuszeni niestety obejść się smakiem. A pewnie bardzo chętnie widzieliby tak unikalny eksponat na swoich podwórkach przed domem. :)

Wiadomo już jednak, że jeden z trzech wahadłowców - Discovery, trafi do Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Waszyngtonie. Nastąpi to po jego ostatnim starcie w dniu 16 września 2010r. i dostarczeniu na stację kosmiczną ISS modułu orbitalnego AMS. Będzie to również jednocześnie w ogóle ostatni lot wahadłowca w programie STS. Przyszłe losy Atlantisa i Endeavoura nie są jeszcze znane.

Źródło: Wired.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kiedyś zastanawialiśmy się nad zakupem helikoptera link , może teraz kupimy wahadłowiec:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.