Facebook Google+ Twitter

NASA wyśle sondę, która zbada księżyc Jowisza. Obiekt poszuka na Europie śladów życia

NASA wyśle sondę na największy księżyc Jowisza, Europę. Agencja pracuje nad przygotowaniem misji od 15 lat. Jeden z projektów nazywa się Europa Clipper i zakłada wprowadzenie na orbitę Jowisza obiektu, który dokona 45 przelotów.

 / Fot. By NASA / Jet Propulsion Lab-Caltech / SETI Institute [Public domain], via Wikimedia CommonsEuropa jest czwartym pod względem wielkości księżycem Jowisza. Pod jego skutą lodem powierzchnią znajdować się może zbiornik wodny. Taką hipotezę potwierdzają obserwacje sondy Galileo z lat 90. i początku XXI wieku - przypomina Gurardian.

Ilość wody w oceanie na Europie może być kilkakrotnie większa niż na całej Ziemi. To z kolei otwiera pole do badań, których celem jest poszukiwanie śladów życia.

Czytaj także: Sensacyjne odkrycie na wagę Nobla okazało się pomyłką. Naukowcy nie odkryli fal grawitacyjnych w promieniowaniu tła


NASA pracuje nad misją na Europę od 15 lat. W lutym amerykański Kongres zwiększył jej budżet o pół miliarda dolarów. Znajdą się też pieniądze na wysłanie sondy na księżyc Jowisza.

Jeden z projektów nosi nazwę Europa Clipper i zakłada wprowadzenie na orbitę Jowisza obiektu, który dokona 45 przelotów. W tym wariancie nie nastąpi orbitowanie wokół samego księżyca. Zadanie Clippera byłoby podobne do misji sondy Cassini-Huygens, która weszła na orbitę Saturna i wysłała próbnik na Tytana, księżyc tej planety. Wylądował on na powierzchni obiektu w 2005 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.