Facebook Google+ Twitter

NASA wysyła ludzi na Marsa. Kapsuła Orion gotowa do pierwszego lotu testowego

NASA zapowiedziała przeprowadzenie testu kapsuły kosmicznej Orion, która w przyszłości zabierze pierwszych astronautów na Czerwoną Planetę. "Wysyłamy ludzi na Marsa" - tak misję reklamuje amerykańska agencja kosmiczna.

 / Fot. NASANASA wystrzeli kapsułę Orion 4 grudnia, kapsuła bez astronautów na pokładzie okrąży Ziemię. Lot pod kryptonimem Exploration Flight Test-1 pozwoli na sprawdzenie statku.

Orion będzie leciał na wysokości 5,8 tys. kilometrów nad Ziemią, czyli 15 razy wyżej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - podaje sciencealert.com. Po misji kapsuła wyląduje w wodach Pacyfiku. Lot potrwa około 4,5 godziny.

W kapsule umieszczono 1,2 tys. czujników. Wśród nich sensory promieniowania i obciążenia, a także akustyczne. Zbadane zostaną warunki wewnątrz i na zewnątrz obiektu.

Plany są ambitne. Jeżeli testy się powiodą, czteroosobowa kapsuła zabierze ludzi w 2025 roku na asteroidę. Wcześniej ma nastąpić przechwycenie i skierowanie asteroidy na orbitę Księżyca.

Lądowanie na Czerwonej Planecie nastąpi w połowie 2030 r. Pierwszy raz od misji Apollo ludzie polecą wyżej niż na niską orbitę okołoziemską.

Czytaj także: Japończycy wystrzelili sondę Hayabusa 2. Przez 3 lata będzie lecieć do asteroidy JU3


NASA przygotowała relację na żywo, którą można śledzić stronie agencji. Start odbędzie się 4 grudnia o godzinie 13.05 czasu środkowoeuropejskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.