Facebook Google+ Twitter

NASA wywołała pożar na orbicie. Badacze sprawdzali, jak rozprzestrzenia się ogień w kosmicznych warunkach (wideo)

NASA przeprowadziła ważny eksperyment na orbicie. Kontrolowany pożar pomoże zrozumieć badaczom, jak rozprzestrzenia się ogień w warunkach mikrograwitacji.

 / Fot. By NASA [Public domain], via Wikimedia CommonsFilm z eksperymentu zamieszczony przez NASA nie jest spektakularny. Stanowi jednak dokumentację bardzo ważnego etapu badań nad rozprzestrzenianiem się ognia w warunkach panujących na orbicie. Pożar jest bowiem największym zagrożeniem dla życia i zdrowia astronautów przebywających w kosmosie.

Cykl eksperymentów o roboczej nazwie Saffire składać się będzie z testów przeprowadzonych podczas trzech lotów statku Cygnus, który zaopatruje Międzynarodową Stację Kosmiczną. Naukowcy zbadają skalę rozprzestrzeniania się pożaru i palność materiałów w warunkach mikrograwitacji - podaje NASA.

Eksperyment Saffire-I przeprowadzony został w specjalnym "pudełku" o szerokości pół metra, długości 1,3 metra szerokości i głębokości 1 metra. Podpalono mieszankę bawełny i włókna szklanego. Test zaczął się po tym, jak astronauci ISS oddali kontrolę nad statkiem Cygnus inżynierom z Dulles w Wirginii.

Po wywołaniu pożaru statek przebywał jeszcze 6 dni na orbicie i transmitował na Ziemię obrazy w wysokiej rozdzielczości i inne dane z eksperymentu. Gdy badanie zakończyło się, kapsuła została sprowadzona z orbity i weszła w atmosferę ziemską.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.