Facebook Google+ Twitter

Nasi, zalatani parlamentarzyści

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-06-11 07:09

Jordania, Maroko, Tunezja i Indonezja - to nie tylko popularne wśród Polaków kraje wakacyjnego wypoczynku, ale i służbowych podróży posłów. Postanowiliśmy sprawdzić, czego tam szukali i co osiągnęli.

Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Bartyzel, Anita Błochowiak, Stefan Niesiołowski, Elżbieta Więcławska-Sauk, Halina Molka - fotomontaż studio "DŁ". / Fot. Dziennik ŁódzkiRekordzistką spośród posłów z regionu łódzkiego jest Małgorzata Bartyzel (Prawica RP), która w tej kadencji za granicę wyjeżdżała służbowo 12 razy. Oprócz krajów Unii Europejskiej wizytowała też Stany Zjednoczone oraz Indonezję. Cel podróży: głównie udział w konferencjach. Posłance udało się jednak zamoczyć stopy w Oceanie Indyjskim, ale - jak podkreśla - tylko dlatego, że najkrótsza droga na odczyty wiodła przez plażę.

- W Nowym Jorku, na forum ONZ, dyskutowaliśmy przede wszystkich na temat dyskryminacji kobiet muzułmańskich. Z kolei na konferencji w Indonezji była mowa o efekcie cieplarnianym - tłumaczy posłanka. - W kuluarach opowiedziałam Niemcom o Konstytucji 3 maja. Byli zaskoczeni jej nowoczesnością.

Egzotyczne kierunki obierał też Piotr Krzywicki z PiS (w sumie dziesięć zagranicznych wyjazdów). Z poselską wizytą odwiedził on między innymi Wietnam, Japonię oraz Izrael. Jak mówi, w Wietnamie zabiegał o poparcie tego kraju dla organizacji targów Expo przez Wrocław. Dzielił się też doświadczeniami Polski w wychodzeniu z komunizmu. Do Japonii poleciał z kolei jako wysłannik marszałka Sejmu na konferencję w sprawie Międzynarodowego Trybunału Karnego. Jak mówił, podróż z przesiadkami w jedną stronę zajęła mu 24 godziny, zaś na miejscu przebywał jedynie półtora dnia.

Gdy nad Polskę nadciągnęła jesienna słota, Halina Molka, piotrkowska posłanka z Koła Posłów Bezpartyjnych, poleciała z wizytą do Jordanii. - Czasu na zwiedzanie nie było. Zresztą mieszkaliśmy w hotelu 100 km od stolicy, nie mieliśmy samochodów, więc trudno byłoby nawet wybrać się na jakąś wycieczkę. Może na innych wyjazdach jest inaczej, nie wiem, bo rzadko jeżdżę - mówi Halina Molka, dodając, że jako członek bilateralnej grupy polsko-jordańskiej spotkała się z przedstawicielami tamtejszego parlamentu.

Z kolei posłanka Anita Błochowiak (SLD) poleciała do Tunezji i Maroka z ówczesnym marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem. Wizytę uważa za bardzo owocną. W czasie kilkudniowego wyjazdu udało jej się porozmawiać między innymi z tamtejszymi kobietami: o ich prawach oraz demokracji. - I szczerze mówiąc, nie jest z tym najlepiej - stwierdza posłanka. Dodaje, że wizyta przyniosła wiele wartościowych kontaktów. Dzięki niej do Polski przylatuje wkrótce delegacja tunezyjskiego rządu, który jest zainteresowany importem polskiego mięsa, a także pomocą naszych firm przy budowie lotniska w Tunisie.

Na miejscu nie siedzieli też senatorowie. Zbigniew Rau (PiS) w ubiegłym roku był we Francji trzy razy. Uczestniczył w sesjach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Wybrał się też do Rumunii na zaproszenie przewodniczącego Komisji Sprawa Zagranicznych Senatu Rumunii. W tym samym kraju gościł też Stefan Niesiołowski z Platformy Obywatelskiej.

- Rumunia to zaprzyjaźniony kraj, pojechaliśmy wzmacniać kontakty. Chyba została tam podpisana jakaś umowa biznesowa, ale nie kojarzę, jaka - tłumaczy senator Niesiołowski. - Rumuni bardzo chcieli, abyśmy poparli ich w staraniach o wejście do Unii Europejskiej, dlatego zwiedzaliśmy tamtejsze zabytki.

Senator Dariusz Górecki (PiS) raz odwiedził środowisko polonijne we francuskim Vadricourt, ale głównie brał kurs na Wschód. Spotykał się też z Polonią podczas czterech wizyt na Białorusi. Trzy razy był w Wilnie, gdzie m.in. towarzyszył Lechowi Kaczyńskiemu podczas spotkania w sprawie 15. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Litwą. Z kolei senator Elżbietę Więcławską-Sauk (PiS) zaprosiła kanadyjska Polonia.


Tyle kosztowały wyjazdy posłów

- Małgorzata Bartyzel: Indonezja - 28.887,39 zł, USA - 8.816,51 zł
- Piotr Krzywicki: Wietnam - 11.638,17 zł, Japonia - 18.455,88 zł, Izrael - 8.463,89 zł
- Halina Molka: Jordania - 7.866,99 zł
- Anita Błochowiak: Maroko/Tunezja - 304,61 zł

A ile kosztowały podróże senatorów?

- Zbigniew Rau: Francja, Rumunia - 21.997, 71 zł
- Dariusz Górecki: Białoruś, Litwa, Francja - 17. 848,32 zł
- Elżbieta Więcławska-Sauk: Kanada - 7.016,71zł
- Stefan Niesiołowski: 2.461, 53zł
Piotr Brzózka, Magdalena Hodak
-
Dziennik Łódzki
Zobacz: Poprzedni | Wszystkie | Następny
Dodaj swoją opinię

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.