Facebook Google+ Twitter

Nasila się konflikt w Strefie Gazy

Bojownicy Hamasu wystrzelili dzisiaj kilka rakiet w stronę południowego Izraela. Była to odpowiedź na operacje wojskowe, w których zginęło dziesięciu partyzantów islamskiej organizacji. Oznacza to zerwanie rozejmu.

Palestyńczycy uczestniczą w demonstracji zwolenników Hamasu w Rafah, przeciwko izraelskiej blokadzie Strefy Gazy. Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. PAP/EPAPakt o nieagresji między Izraelem i rządzącym obecnie w Strefie Gazy Hamasem został zawarty 17. czerwca br. i oprócz zawieszenia broni zakładał także stopniowe otwarcie przejść granicznych między dwoma krajami.

Przez ostatnie dziesięć dni, Izrael utrzymuje swoje granice szczelnie zamkniętymi, co oznacza całkowite wstrzymanie pomocy humanitarnej, dostaw żywności i paliwa dla Palestyńczyków. Ciosem dla mieszkańców Zachodniego Brzegu Jordanu była także czwartkowa awaria jedynej w tym państwie elektrowni. Na jej skutek zanotowano przerwy w dostawach prądu m.in. w mieście Gaza.

Także ONZ zawiesiło dostawy żywności dla 750 tys. Palestyńczyków z powodu opustoszałych już magazynów. John Ging, szef operacji UNRWA w Strefie Gazy obiecuje wznowienie wydawania żywności w momencie otrzymania kolejnej dostawy, nie wiadomo jednak, kiedy ona nastąpi.

Niepokój wobec pogarszającej się sytuacji w Strefie Gazy ujawnił Benita Ferrero-Waldner, członek komisji Unii Europejskiej do spraw zagranicznych, który w wydanym przez siebie oświadczeniu wezwał rząd Izraela do ponownego otwarcia granic z Palestyną, co umożliwiłoby dotarcie tam z niezbędną pomocą humanitarną.

Czy ustabilizowanie stosunków między Izraelem a Autonomią Palestyńską jest na dłuższą metę możliwe? Gdyby zależało to wyłącznie od mediatorów - w tym przypadku Egiptu i Stanów Zjednoczonych - na Zachodnim Brzegu Jordanu pokój panowałby już od dawna, jednak patrząc na postawę Hamasu, który rozejm zawarł przede wszystkim dla zyskania czasu w celu dozbrojenia się, unormowanie relacji izraelsko-palestyńskich wydaje się niemal niemożliwe.

Źródło: "The Guardian"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.