Facebook Google+ Twitter

Nasila się kryzys rządowy na Węgrzech

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-08 19:56

Być może ustąpi ze stanowiska premier Węgier Ferenc Gyurcsany. Niewykluczone również, że odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne.

Premier Węgier zaproponował zwołanie nadzwyczajnego zjazdu Węgierskiej Partii Socjalistycznej w celu zażegnania rządowego kryzysu.

Kryzys wewnątrz gabinetu zaostrzył się przed kilkoma dniami. Opozycyjny Związek Wolnych Demokratów, który zerwał koalicję z socjalistami, zapowiedział, że poprze ustawę budżetową mniejszościowego rządu pod warunkiem powołania tymczasowego gabinetu ekspertów. Miałby on sprawować władzę przez dwa lata - do wyborów parlamentarnych.

Premier Ferenc Gyurcsany powiedział, że - w przypadku odrzucenia ustawy - być może ustąpi z zajmowanego stanowiska. Nie wykluczył także rozpisania przedterminowych wyborów. Sondaże opinii publicznej z końca sierpnia sugerują, że w przedterminowych wyborach zwyciężyłby bezapelacyjne 55-procentami głosów prawicowy, opozycyjny Fidesz Viktora Orbana.

Orban zaapelował do deputowanych o samorozwiązanie parlamentu, ale jego propozycja została odrzucona przez liberałów, którzy w przypadku przedterminowych wyborów nie dostaliby się do parlamentu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.