Facebook Google+ Twitter

Nastaną ciężkie dni dla palaczy!

Od początku marca trwają prace nad ustawą zakazującą palenia w miejscach publicznych. Czy projekt posłów PiS i onkologów okaże się dyskryminującym palaczy i naruszającym ich prawa obywatelskie czy powstanie w trosce o zdrowie Polaków?

 / Fot. AKPAWedług pierwotnych ustaleń zakaz ten obowiązywałby w zakładach opieki zdrowotnej, w pomieszczeniach zakładów pracy i obiektach kultury, na stacjach, dworcach kolejowych i autobusowych, na przystankach i portach lotniczych oraz w szkołach, niezależnie od wieku uczniów, więc również w szkołach wyższych. Początkowo projekt zakładał także zakaz palenia w samochodach prywatnych w trakcie jazdy i gdy pasażerami są dzieci w wieku do 13 lat, jednak posłowie mieli zastanowić się nad usunięciem tego zapisu.

Zgodnie z założeniami ustawy w restauracjach czy pubach palacze mogliby „puścić dymka” tylko w specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach. Takie palarnie musiałyby być wentylowane, tak by powietrze w nich było wymieniane 25 razy w ciągu godziny.

Oczywistym jest, że za złamanie zakazu będą groziły kary pieniężne. Właściciel restauracji lub pracodawca pozwalający palić w swoim budynku zapłaci karę w wysokości do 20 tysięcy złotych, grzywna w takiej wysokości groziłaby również za sprzedaż wyrobów tytoniowych wbrew zakazom oraz za nieoznakowanie miejsc objętych paleniem. Oprócz palenia ustawa zabraniałaby reklamowania oraz promocji wyrobów i rekwizytów tytoniowych, a także symboli z nimi związanych.

- Palenie tytoniu jest takim samym uzależnieniem, jak alkoholizm i narkomania. Nikotyna zajmuje pierwsze miejsce w rankingu substancji najbardziej uzależniających. Przykłady krajów, które wprowadziły podobne zakazy, pokazują, że przynoszą one pozytywne skutki - przekonywał Czesław Hoc (PiS) - pomysłodawca nowelizacji ustawy - na posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia.

Obecni na posiedzeniu komisji eksperci, m. in. prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii - popierali pomysł nowelizacji, przekonując, że bierne palenie jest szkodliwe. - 1826 niepalących osób umiera co roku w Polsce z powodu biernego palenia. 4 mln dzieci narażonych jest na wdychanie dymu tytoniowego. Ocenia się, że jest to głównym czynnikiem ryzyka zdrowotnego dzieci do czwartego roku życia - poinformował Krzysztof Przewoźniak z Fundacji Promocja Zdrowia.

Posłowie chcą, by ustawa weszła w życie jeszcze w tym roku. Jeśli tak się stanie Polska dołączy do innych krajów w których już obowiązuje takie obostrzenie, są nimi między innymi Irlandia, Włochy, Szwecja, Norwegia, Portugalia, Islandia, Finlandia czy Estonia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Cóż, palacze też nie pytają innych, czy chcą razem z nimi wdychać dym. Łącznie z własnymi dziećmi...
Piszesz, że nie masz czasu ani pieniędzy na dojazd do ośrodka, a przecież palenie też kosztuje i zajmuje trochę czasu (niektórzy pracodawcy nie chcą zatrudniać palaczy właśnie ze względu na czas, jaki ci ostatni tracą na palenie).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego nikt nie zapytał palaczy czy chcą, czy nie chcą palić, bo szczerze przyznam, że to poprostu lubię.
Lekarz mi doradził bym spróbował iść na "odwykówkę", ale miejsce spotkań jest słabo dostepne dla mnie ponieważ musiałbym tam dojeżdżać przez całe miasto, a na to nie mam ani czasu, ani pieniedzy w budzecie.
Nasuwa się takie pytanie: Dlaczego rząd nie robi nic by takim ludziom pomóc? Rząd lubi napychać swe kabzy naszymi podatkami i mandatami i nie będzie z tego rezygnował.
Co za problem zrobić na karzdym miejskim osiedlu taki osrodek? W Łodzi jest tylko jeden na około 400 tys palaczy! Wygodniej nałożyć karę-mandat i mieć wszystkich za przeproszeniem w dupie! Płać i płacz, no i zdychaj. Mentalność ludzi schodzi na psy, a niewinni dostają po mordzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy dzień palacza jest ciężki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I bardzo dobrze tez jestem za

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witkacy to był gość, on też palił, ale co innego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli stwierdził, że nikotyna uzależnia bardziej niż amfetamina czy heroina, to się skompromitował.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzesiek, poczytaj sobie Witkacego. A może uważasz, że też się kompromitowal?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nikotyna zajmuje pierwsze miejsce w rankingu substancji najbardziej uzależniających."

Ja jestem za przyjęciem tej ustawy, no ale takimi wypowiedziami to się poseł Hoc kompromituje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A wszytsko odbije sie na biednych studentach;) Policja już teraz ściga za małe piwko sączone na ławce, a teraz to już nawet zaplić sobie nie będzie można ;) Ehhh....oj będzie tych mandatów :P

BTW - ja nie palę ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.03.2008 14:38

Nie mogłem się tego doczekać!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.