Facebook Google+ Twitter

Nastąpi scalenie wywiadów cywilnego i wojskowego?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-28 07:20

"Gazeta Wyborcza" pisze, że na najbliższym posiedzeniu Kolegium do spraw Służb Specjalnych premier ma zgłosić projekt połączenia wywiadów cywilnego i wojskowego.


Obecnie w Polsce działają dwie służby ze słowem "wywiad" w nazwie: cywilna Agencja Wywiadu oraz Służba Wywiadu Wojskowego. Od trzech miesięcy pełniącym obowiązki szefa Agencji jest Andrzej Ananicz. To były dyplomata z solidarnościowym rodowodem, który kierował już wywiadem w latach 2004-05.

Służba Wywiadu Wojskowego powstała po likwidacji WSI. Po ostatnich wyborach została przejęta przez funkcjonariuszy cywilnych służb specjalnych. Zwolnili oni stamtąd ludzi związanych z Antonim Macierewiczem. Szefem SWW jest generał Maciej Hunia, który w 2006 roku został usunięty przez PiS z kierownictwa ABW. Właśnie Hunia razem z pełniącym w rządzie funkcję koordynatora służb specjalnych Markiem Cichockim jest autorem reformy.

Połączenie wywiadów może być końcem misji Ananicza, który jest temu projektowi przeciwny. Rozmówcy "Gazety Wyborczej" twierdzą, że pełniący obowiązki szefa Agencji nie ma poparcia w rządzie.

"Gazeta Wyborcza"/IAR/kl/dabr

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.