Facebook Google+ Twitter

Następcy Witolda Gombrowicza

W ostatnim dniu VIII edycji Pikniku Gombrowiczowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, poznaliśmy zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego WITOLDO 2010 na najlepszy utwór inspirowany twórczością Witolda Gombrowicza.

Logo konkursu literackiego WITOLDO 2010. / Fot. www.mck.ostrowiec.plGłówny laureat i zdobywca 1 000 zł to Igor Wadowski z Krakowa, autor opowiadania „Hotelik”. Zwycięski tekst porusza obszar relacji damko-męskich, balansuje na granicy tematu tabu i jednocześnie trafnie diagnozuje wzajemne zależności między dwoma pozornie równymi uczestnikami relacji. Pewna, zdystansowana i świadoma siebie kobiecość kontra próbująca się odnaleźć w tym układzie, pozornie silna męskość.

W uzasadnieniu jury, w którym zasiadali: prof. Przemysław Czapliński, dr Aneta Pierścińska - Maruszewska, Monika Bolach i Maciej Milach zaznaczyło, że tekst wybrano jednogłośnie, a autorowi należą się gratulację za „godną podziwu umiejętność wykorzystania perwersji, która upokarza męskość bez wywyższenia kobiecości.” Wyróżnienia wręczono Cecylii Pierzchale z Krakowa za tekst „Bywa, że sobą zdumiewam siebie” i Adamowi Antończakowi z Wrocławia za „Owca idzie spać”.

Dyskusja o twórczości Witolda Gombrowicza podczas Pikniku Gombrowiczowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. www.piknikgombrowiczowski.plPodczas finału konkursu, poza nazwiskami zwycięzców, zgromadzeni goście wysłuchali polemiki z (nieobecnym) Witoldem Gombrowiczem, jakiej podjął się Maciej Milach (parafraza „Autobiografii pośmiertnej”), mieli także okazję porozmawiać z Moniką Bolach, autorką książki „Płeć jako agrafka. O twórczości Witolda Gombrowicza”.

Nagroda WITOLDO 2010 została przyznana po raz drugi. W ubiegłym roku wyróżniono Aleksandrę Żywczyk za tekst „Sobą zdumiewam siebie” i Mateusza Pochecia za „Pamflet na babsztyla”. W tegorocznej edycji nadesłano rekordową ilość utworów. Zgodnie z dowolnością, jaką zakłada regulamin, pojawiły się wszystkie formy literackie. Wśród uczestników znalazła się spora grupa autorów, która ma na swoim koncie laury w innych ogólnopolskich konkursach literackich. Organizatorzy już zapowiedzieli, że w kolejnych latach planowane będą książkowe publikacje pokonkursowe.

Jak informuje główny animator Pikniku z ramienia Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, Kamil Stelmasik, do końca czerwca można jeszcze ogladać instalację Leszka Mądzika "Z nocy Schulza" oraz wystawę "W stronę Schulza" w ostrowieckiej Galerii Biura Wystaw Artystycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5. Za przybliżanie interesujących wydarzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.