Facebook Google+ Twitter

Nastolatki dokonują aborcji przez internet

Coraz więcej nastoletnich dziewcząt, którym przydarzy się niechciana ciąża, pozbywa się "problemu" z pomocą sposobów znalezionych w internecie. Co gorsza, coraz więcej z nich nie widzi w tym nic złego!

Wiek inicjacji seksualnej w ostatnich latach drastycznie się obniżył. W badaniach przeprowadzonych przez Centrum Badań Opinii Społecznej w 1988 roku utrzymywanie stosunków seksualnych ujawniło 5proc. szesnasto i siedemnastolatków. W roku 1998 liczba ta wzrosła już do 13 proc. Coraz młodsze dziewczynki rozpoczynają współżycie seksualne. Bycie dziewicą nie jest już powodem do dumy, ale do wstydu. Piętnasto, szesnastoletnie dziewczynki idą do łóżka z „pierwszym lepszym” żeby mieć już to za sobą, żeby pozbyć się tej hańby.

"Bycie dziewicą to obciach. Ja zrobiłam to z kolegą z równoległej klasy, bo dziewczyny się ze mnie śmiały, że tylko ja jeszcze tego nie robiłam" - mówi piętnastoletnia Ania z Warszawy. Z badań CBOS przeprowadzonych w kwietniu 2008 roku, przeprowadzonych na grupie w wieku trzynaście - dwadzieścia jeden lat wynika, że 27 proc. przyznało się do stosunku z przygodnie poznaną osobą, z czego zaledwie 52,3 proc. z nich stosowało środki antykoncepcyjne. Niestety w parze ze wcześniejszym rozpoczęciem współżycia, nie idzie wcześniejsza dojrzałość psychiczna. Większość nastolatków nie podchodzi poważnie do kwestii antykoncepcji i niechcianej ciąży.

Dorośli, niestety, również mają w tym swój udział i nie mam tu na myśli braku wychowania seksualnego w szkole czy uświadamiania w rodzinie. Owszem ma to na pewno jakiś wpływ na podejście nastolatków do seksu i antykoncepcji, ale nie do tego zmierzam. Większość dorosłych przyjęło złą postawę. Zamiast wspierać swoje dzieci wolą negować istnienie problemu. Zamiast mówić o antykoncepcji i ułatwiać nastolatkom do niej dostęp, wolą stwierdzić: „nie wolno wam tego robić”. To niestety na nie wiele się zdaje. Nie utrudni, ani nie zabroni dzieciakom współżycia, a przyczyni się za to do zwiększenia liczby niechcianych ciąż.

Jeżeli nie potrafimy wpływać na decyzję o odłożeniu inicjacji seksualnej do czasu pełnej dojrzałości fizycznej i psychicznej nastolatków, to spróbujmy wpłynąć chociaż na to, by robili to świadomie i bezpiecznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Oczywiście! Piwo, wódka, papierosy, wstęp do nocnego klubu? Proszę bardzo. Prezerwatywy? "A ile ty dziecko masz lat?!" Nie wspominając o tym, że antykoncepcja w Polsce jest na prawdę droga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Livio - takich zacofalskih jest niestety wiecej i w wielu przypadkach tacy ludzie decydują np. czy sprzedać młodemu człowiekowi prezerwatywę. Zgroza! Z kupnem wódki za to mniej kłopotu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomaszu - tak własnie, Mimo Twej ironii tak własnie jest. Bo nie katolicy wychowują jakos inaczej sprawy zyciowe stawiają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elzbieto - a co tu jest do nie-rozumienia? Przewaga ilościowa ludzi przypisnych chrztem do religii katolickiej, i wychowywanych przez KK od przedszkola poczynając, daje rowniez przewage ilościową w statystyce działań religijnie zakazanych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy takich głosach: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,6796489,Pospieszalski__Biora_tabletki__bo_nie_wiadomo__z_kim.html sytuacja antykoncepcji w naszym kraju nieprędko zmieni się na lepsze. Nie liczyłabym też na specjalną poprawę w kwestii lekcji "wychowania do życia w rodzinie"... Jedyna nadzieja w rodzicach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.07.2009 13:49

Uświadamianie i jeszcze raz uświadamianie! Mądra i trafiająca do nastolatków oświata seksualna + dostępna antykoncepcja, to konieczność, bo rzeczywiście jest tragedia. Podziemie aborcyjne wprost kipi.

Ps
Komentarza Pani Jadwigi nie zrozumiałam szczerze mówiąc.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.07.2009 13:34

Małe dzieci, mały problem itd. W końcowym fragmencie wspomina Pani Małgorzata o wątpliwościach co do problemu ciąży u nieletnich.. Dodam, że nie trzeba szukać w internecie, z chwila gdy sprawa ciąży ujrzy światło dzienne i staje się problemem dla rodziców, pakują córkę do samochodu i wiozą do kliniki - tak ! Nie pomyliłem się, gdyż np. okręg Kaliningradzki specjalizuje się w kwestii usuwania ciąży, bez wnikania w szczegóły... Kwestia tylko pieniędzy, jak na nasze Polskie warunki usługi bardzo tanie, a profesjonalizm na jednym z najwyższych poziomów. Co za tym idzie pełna dyskrecja... Niestety smutna rzeczywistość.... Kwestia moralna i psychiczna to już niestety temat rzeka....

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja zgadzam się z Panią Jadwigą. Za tekst 5.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.07.2009 09:13

Tak... Bo nie-katolicy nie mają z tym problemu.... Tylko oni są hipokrytami i tylko oni nie potrafią wychowywać dzieci.

Tekst dobry.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to sa skutki "przygotowania do zycia w rodzinie" czyli skrzyzowanie kipiącego zewsząd seksu
(telewizja, reklamy itp.) z katolicką hipokryzją dorosłych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.