Facebook Google+ Twitter

Nastolatki zachodzą w ciążę, a potem dokonują aborcji

Lekarze w USA biją na alarm - po raz pierwszy od 1990 r. wzrosła liczba nieletnich Amerykanek, które zaszły w ciążę, a co gorsza wzrosła wśród nich liczba aborcji. Jest to wynikiem edukacji seksualnej na bardzo niskim poziomie - mówią eksperci.

http://www.flickr.com/photos/polinasergeeva/3020747307/ / Fot. http://farm4.static.flickr.com/3228/3020747307_7c01543c2d_o.jpgOdsetek ciąż pomiędzy 15 a 19 rokiem życia w okresie 2005-2006 wzrósł o ponad 3 proc. - tak wynika z danych zebranych przez rząd federalny (71,5 ciąż nieletnich na 1000 kobiet) To pierwszy wzrost ich liczb od 1990 roku. Co za tym idzie wskaźnik aborcji wśród nastolatek wzrósł o 1 proc. (19,3 aborcji na 1000 kobiet) - choć to niewielki wzrost to i tak lekarze biją na alarm. Nieletnie ciąże są w Stanach Zjednoczonych coraz większym problemem społecznym. Według ekspertów, ostatnie dane powinny poruszyć opinię publiczną do dyskusji na temat skuteczności prowadzonego przez rząd już od wielu lat program edukacji seksualnej, na który wydano przeszło ponad 150 milionów dolarów.

- Te dane są zdecydowanie powodem do niepokoju. Powinniśmy rozpocząć poważną debatę na ten temat - mówi Lawrence Finer, dyrektor Guttmacher Institute, pozarządowej grupy badawczej. - Oczywiste jest, że powinniśmy podjąć wszelkie wysiłki, by przekonać nastolatków do wstrzemięźliwości seksualnej w bardziej kreatywny oraz intensywny sposób i to już dziś - radzi natomiast Sarah Brown, z narodowej kampanii na rzecz zapobiegania nastoletnim i nieplanowanym ciążom. Wielu ekspertów winą za złe statystyki obarcza źle prowadzone rządowe programy, a inni przytaczają one możliwe inne powody obecnego stanu rzeczy m.in. wzrost ubóstwa czy napływ ludności latynoskiej do USA.

Badania jednoznacznie wskazują, że opóźnianie inicjacji seksualnej i zmniejszenie ogólnej liczby partnerów seksualnych jest o wiele bardziej wartościowsze dla ochrony zdrowia seksualnego młodych ludzi, niż ciągłe popieranie używania prezerwatyw - powiedział Valerie Huber, z Narodowego Stowarzyszenia Edukacji Abstynencji. Uważa on również, że młodzieży brakuje pozytywnych wzorców do naśladowania oraz dokładnego informowania ich o konsekwencjach kontaktów seksualnych. Gwałtowny wzrost nieletnich ciąż w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia w USA wymusił na rządzie opracowanie programu edukacji seksualnej w szkołach. W 1991 r. wzrost został zahamowany przez epidemię AIDS i od tego czau notowano spadek nieletnich ciąż.

Źródło:
Washington Post

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Po prostu dramat...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.