Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24845 miejsce

Nastoletnia wojna ze światem

Konflikt pokoleń jest nieodłączną częścią życia każdego z nas. Jednak wbrew pozorom dojrzewanie dzisiejszych nastolatków jest o wiele trudniejsze niż mogłoby się wydawać.

To ,młodzi ludzie powinni zarażać innych optymizmem a nie odwrotnie (http://www.flickr.com/photos/hygienematters/4271122501/in/photostream/) / Fot. SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget, CC"Co ty dziecko chcesz? Masz wszystko co tylko potrzebujesz!" - argumentują wzburzeni rodzice, niemogący zrozumieć idorastających dzieci. Palenie marihuany, eksperymentowanie z seksem czy wdawanie się w bójki - takie działania nastolatków faktycznie mogą, a nawet muszą spotkać się z ostrą reakcją starszego pokolenia. Niekończące się kłótnie w rodzinnym domu na pewno nie prowadzą do rozwiązania jakiegokolwiek problemu a warto się zastanowić jakie wymagania stawiają młodzieży mass media, rówieśnicy czy sami rodzice.

Oglądając telewizor w ciągu kilku minut jesteśmy w stanie poznać "ideał" nastolatka. Dziewczyna: szczupła, brunetka lub blondynka (inne kolory rzadko spotykane), talia osy, proste lub wymodelowane, ale koniecznie długie włosy, twarz pozbawiona jakichkolwiek skaz (pryszczy, brodawek itp.). Naturalnie dziewczyna ubiera się w najlepszych sklepach i nie potrafi opędzić się od adoratorów. Chłopak: wysportowany, "kaloryfer" na brzuchu, ułożone włosy (najlepiej z użyciem żelu), towarzyski, przyodziany w "najki", szukający każdej okazji do imprezowania, spędzający wolne chwile w siłowni wraz z najlepszymi kumplami.

Jak wygląda rzeczywistość? Można z całą pewnością założyć, że są młodzi ludzie całkowicie pasujący do powyższych opisów ale to bardzo, bardzo nieliczna grupa. A reszta? Stara się nadążyć za najnowszymi trendami, często zapominają o sobie. W dzisiejszych czasach anoreksja czy bulimia tak naprawdę nie jest schorzeniem o naturze psychologiczno-pokarmowej, ale efektem ubocznym walki o przymusową akceptację wśród rówieśników.

Sprzedawanie seksu pod każdym byle pretekstem na ulicznych bilbordach czy kolorowych magazynach powoduje nieobliczalne skutki uboczne w umysłach młodych ludzi. Rywalizacja wśród nastolatek o jak najszybsze stracenie dziewictwa nie jest tylko marginesem. Młodzież coraz częściej postrzega seks jako źródło taniej, niezobowiązującej rozrywki, którą zdobędą na każdej, nawet szkolnej dyskotece. Oczywiście, nawet 50 lat temu też zdarzały się nastoletnie ciąże ale w obecnych czasach młodzi ludzie są wręcz "bombardowani" seksem pod każdą Młodzież zawsze potrzebuje zrozumienia (http://www.flickr.com/photos/francisco_osorio/5264227708/in/photostream/) / Fot. francisco_osorio, CCpostacią. Co warto, podkreślić również bycie prawiczkiem wśród kumpli jest strasznym "obciachem".

Telewizja jeśli już próbuje w jakiś sposób edukować seksualnie nastolatków, nawet pod dyskusję nie poddaje słuszność uprawiania miłości w takim wieku. Osobiście nie spotkałem się jeszcze aby na szklanym ekranie choćby jednym zdaniem wspomniano o wstrzemięźliwości seksualnej. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że uprawienie seksu w dobie mass mediów młodzież postrzega jako ciągle aktualną modę. Oczywiście jest jeszcze wiele czynników, które wpływają na wczesną inicjację seksualną - środowisko czy wychowanie rodziców. Ale nie ulega wątpliwości, że bądź co bądź młodzieży trudno walczyć z powszechną seksualizacją społeczeństwa.

Co w takim razie robi nastolatek, który nie potrafi dopasować się do reszty rówieśników? Włącza komputer i surfuje po internecie. Od tego w jaki zakamarek sieci trafi nierzadko zależy czy jego problem zostanie choć trochę rozwiązany. Obecnie bardzo popularne są fora internetowe, na których każdy młody człowiek może opisać swój problem a potem oczekiwać na odpowiedz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Nierzadko, do akceptacji przez grupę rówieśników potrzebna jest maska, która ukrywa nasze prawdziwe uczucia oraz marzenia." - trafne spostrzeżenie i jakże prawdziwe, niestety...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.