Facebook Google+ Twitter

Nastoletnie auto - bezpieczne i pewne przez całą zimę?

Twoje auto wyjechało z salonu przed dobrych kilkunastu laty, zjechało trasę jak stąd na Księżyc i niejedną mroźną noc spędziło pod gołym niebem? To klasyfikuje je do specjalnych przygotowań przed nadchodzącą zimą.

Zimowa nawierzchnia. / Fot. Ewa MasnyNieubłaganie nadchodzi najgorszy dla twojego samochodu okres - zima. Temperatura spadnie znacznie poniżej zera, będzie mroźno i śnieżnie. Właścicielom nowych samochodów takie warunki nie są straszne, ale kierowcy starszych aut, jeśli nie chcą aby ich nastolatek odmówił posłuszeństwa pewnego mroźnego poranka, już dziś powinni zadbać o swoje cztery kółka i przygotować je na nadchodzące mrozy.

Bezpieczna jazda tylko na zimówkach


Od czego zacząć? Zdecydowanie od wymiany opon na zimowe. Ten etap jest obowiązkowy dla wszystkich samochodów, niezależnie od ich wieku. Co prawda polskie prawodawstwo nie narzuca obowiązku jazdy na zimówkach od listopada, jednak ryzyko jest zbyt duże, by je podejmować. Letnia opona na oblodzonej lub ośnieżonej nawierzchni nie zapewni nam bezpieczeństwa i znacznie obniży komfort jazdy. Należy liczyć się z tym, że droga hamowania będzie o połowę dłuższa, niż w przypadku opon śnieżnych, problemy pojawią się również przy pokonywaniu zakrętów i podjeździe pod wzniesienia. Jeśli planujesz wyjazd na narty za granicę, powinieneś również wiedzieć, że niedostosowanie samochodu do warunków atmosferycznych panujących na drodze może cię kosztować na terenie Niemiec, Szwajcarii i Włoch od 40 do 80 euro, a w Czechach 2 tysiące koron. W innych krajach europejskich nie ma wyraźnych regulacji prawnych, jednak możesz również zostać ukarany mandatem, jeśli brak odpowiedniego ogumienia przyczyni się do spowodowania przez ciebie kolizji.

Wymiana opon u wulkanizatora to koszt około 100 złotych, jeśli jednak pomyślisz o tym odpowiednio wcześniej możesz sporo zaoszczędzić. Serwisy samochodowe coraz chętniej organizują przy współpracy z Gruponem, MyDeal i innymi serwisami rabatowymi akcje promocyjne, w ramach których wymiana opon może kosztować nawet 30 złotych. Promocje oferują również autoryzowane serwisy samochodowe. W Seacie wymiana opon w samochodach marki Seat, Audi, Volkswagen oraz Skoda może cię kosztować tylko 60 złotych, wystarczy polubić fanpage Seata na Facebooku i odebrać kupon rabatowy. Pamiętaj jednak, żeby przed wymianą ogumienia sprawdzić jego stan, 5-letnie opony mogą już nie zapewnić wystarczającej przyczepności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

@Ewa Masny
Witam
Przepraszam ale nie było mim zamiarem dotknąć czy urazić Pani. Pragnąłem jedynie poszerzyć spektrum przygotowania auta i jazdy w zimie. Bo dopiero w całościowym ujęciu tego tematu ma to określony sens.
Proszę wybaczyć może mój ostry ton.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie niniejszy artykuł, jak chyba wyraźnie wskazuje tytuł, dotyczy wyłącznie przygotowań samochodu do zimy, a nie samej jazdy, bo takie teksty znajdzie Pan już w serwisie. Jeśli natomiast chodzi o moje merytoryczne przygotowanie do napisania takiego artykułu to przyznam, że Pana opinia mnie trochę uraziła. Moje doświadczenie za kółkiem nie równa się co prawda Pańskiemu, ale przekroczyło już 10 lat ;-) poza tym posiadaną przeze mnie wiedzę i doświadczenie skonsultowałam - co wyraźnie zostało zaznaczone na drugiej stronie tekstu - z doświadczonym doradcą serwisowym ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

WITAM
Szanowna autorko pozwalam sobie zwrócić Pani uwagę na przygotowania do zimy błędy jakie Pani popełniła mają zapewne związek z tym, że jest Pani młodą osobą z małym doświadczeniem za kółkiem, wszystko co Pani napisała na pewno jest mądrym postępowaniem. ALE no właśnie to wielkie ale dotyczy tego, że powinna Pani na wstępie powiedzieć o tym, że w zimie każdy kierowca powinien przestawić swój temperament na tryb zimowy. I zmienić swe letnie zachowania. 1) przy ruszaniu delikatniej naciskać pedał gazu 2) prędkość na drodze powinna być mniejsza od tej w lecie 3) odległość od poprzedzającego samochodu zwiększyć 4) wyjeżdżając należy założyć, że droga do pokonania zajmie nam na pewno więcej czasu niż latem. 5) Na ustronnym placu zaraz po pierwszych opadach śniegu, należy poćwiczyć poślizgi kontrolowane. Co do sprzętów to: saperka lub mała łopatka + gumowe dywaniki + 3-5 kg w woreczku suchego piasku /mokry zbryluje i nic po nim/ te sprzęty pomogą wydostać się gdy koła stracą z jakiegoś powodu przyczepność bądź gdy się zakopiemy, choć zajmują one miejsce to na pewno wyratują nas z kłopotliwej sytuacji. Dopiero takie podejście do tematu zimy pozwoli bezstresowo pokonać ten nie przyjazny okres. Stosuję te zasady od 36 lat. Jeżdżę codziennie i nigdy nie miałem wypadku, zwłaszcza w zimie. Dlatego sugeruję, że jeśli zabiera się Pani za temat którego nie zna dogłębnie wskazana jest konsultacja ze znawcą tematu. Bo takie potraktowanie tematu jak zrobiła to Pani. Mogło by utwierdzić młodego kierowcę, że jeśli dopełni Pani wskazań to gaz do dechy i wszystko gra. A niestety to nie do końca jak życie pokazuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powyższy tekst nie ma na celu ani promocji nastoletnich aut, ani zimy, ani VW Group/ Suzuki/ Hyundai/ Grupona, ani żadnej firmy jaka została wymieniona! Został przygotowany zgodnie z regulaminem W24, a jego celem jest zwrócenie uwagi na problem właściwego przygotowania samochodu do zimy, także spokojnie proszę doczytać do końca i wykorzystać porady specjalistów :) pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warszawiak
  • Warszawiak
  • 03.11.2011 18:28

To jest promocja Audi Volkswagen Group czy artykuł o zimie? Bo mam wrażenie, że raczej to pierwsze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.