Facebook Google+ Twitter

Nastrój sobotniego lenistwa zniszczył ksiądz Rydzyk

Wierząc w dobroć i uczciwość ludzi powiem, że ksiądz Tadeusz zbłądził.

Leniwie dosyć spędzam popołudnie. W pokoju unosi się aromat fajkowego tytoniu i smolistej kawy. Dominacja książek i XIX-wiecznych bibelotów. Spokojnie jest i bezpiecznie jest. Dobrze jest. Wirują dźwięki „Muzyki na wodzie” Haendla i leniwe myśli.

Nastrój spokojnego lenistwa zniszczył przed chwilą ksiądz Tadeusz Rydzyk. Nie po raz pierwszy, i jak mniemam, nie ostatni. Szperałem w internecie i znalazłem taki oto „kwiatek”: „W czwartek w nocy o. Rydzyk ostrzegał przed manifestacją PO.
Słyszałem, że pewne ugrupowanie postanowiło przywieźć do Warszawy 500 autobusów, w tym przeróżnych ludzi. Anarchiści, homoseksualiści i inni też się podobno wybierają - mówił. - Czy są werbowani, sprawdźcie państwo sami. Byłoby niedobrze, gdyby dochodziło do jakichś konfrontacji. Tu jest rzeczywiście bardzo mocne działanie szatana.” (za o2.pl).

Czy ktoś, komu – jak by powiedział Lévinas – twarz skrzywdzonego nie przeszkadza być podłym, może być za to odpowiedzialny? Czy ksiądz Rydzyk, wiedząc że krzywdzi polityków i sympatyków Platformy Obywatelskiej swoimi słowami, a jednocześnie nie reagując na krzywdę, sam staje się za nią odpowiedzialny?
Znakomitą odpowiedź znajduję w etyce Immanuela Kanta, a konkretnie w drugiej formule imperatywu kategorycznego: „Postępuj tak, byś człowieczeństwa, tak w twej osobie, jako też w osobie każdego innego, używał zawsze zarazem jako celu, nigdy tylko jako środka.”

Wierny filozoficznym ideałom i swojej wierze w dobroć oraz uczciwość ludzi, powiem: ksiądz Tadeusz zbłądził. Choć... niech tam, Rydzyk-fizyk! Ksiądz Tadeusz „duby smalone” wypowiedział w swoim radiu.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

popieram emgieke w tej kwesti

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.10.2006 12:16

Bardzo chętnie zatem posłucham, jeśli to możliwe, tego jasnego uzasadnienia. I niekoniecznie na forum, lecz w prywatniej nawet rozmowie poprzez gg. Podałem mój numer Szanowny Emgieko, zapisałem nawet sobie Twój w swoim komunikatorze. Bardzo lubie słuchać, poznawać poglądy innych i na zdrową wymianę argumentów z góry się pisze. Jeśli będzie Pan skory do rozmowy, to zapraszam! i pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

no comments

Komentarz został ukrytyrozwiń

czy w demokracji obowiązuje zakaz krytyki? Nawet tak subtelnej jak moja? Proponuję wprowadzić instytucję cenzury - budynek na Mysiej ciągle istnieje! A może wprowadzić zakaz wypowiadania inwektyw, a raczej zwyczajnych bzdur.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niczego pan nie zrozumiał, panie Marcinie. Teraz.. Może w przyszłości się uda. Pozdrawiam.
P.S. Myślę jednak, że podświadomie wie Pan, o co mi naprawdę chodzi - nie zawsze słowa wyrażają dokładnie to, co by się chciało...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.10.2006 23:12

Niestety, w ten sposób dochodzimy do wniosku, że tylko jedno myślenie jest dobre - myślenie PiS i Ojca Tadeusza Rydzyka. Przykro mi bardzo, że w ten sposób właśnie to srodowisko rodzi podziały. I przykro mi, że umysł mój, moich rodzicow i dziadków ma ratować Ojciec Rydzyk. Szkoda, Szanowny Emgieko, że tak daleko Wam od dialogu, a tak blisko do swady i kłótni. BO wszsytko co po waszej stronie jest jedynie dobre. Człowiek nie ma wyłączności na prawdę. Jeśli przyjmiemy dogmaty religijne, to prawdą jest Pan Bóg i jedynie on może osądzać! Nie jakakolwiek partia polityczna, ani też radio.
Jestem za tym by szerzyć prawdziwie dobre wartosci. Lecz proszę, czyńmy to w sposób uczciwy, mądry, nie narzucając czegokolweik innym. Nie naprawiajmy świata czy Polski poprzez oszczerstwa, insynuacje, kłamstwa lecz poprzez dobrą wolę, wspólną prace. Nie poróżniajmy społeczeństwa, lecz je scalajmy w imię wspólnego dobra. CZyż nie o to własnie powinno nam chodzić?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak właśnie, tak bez dogmatów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

na czymś trzeba budować, a tych, co to robią, wspierać a nie niszczyć.
"Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre - w tym cel rozumnego życia." - Platon

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Człowiek wyraźnie stworzony jest do myślenia, to cala jego godność" B. Pascal "Myśli". Niestety, nie wszyscy wykorzystali szansę darmowej nauki zeszłego systemu i wymagają "nadziei" sterowanej radiem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

marcin pera napisał: "[..] nie wiem co masz na myśli mówiąc o dawnych, psrawdzonych narodowych wartosciach".
Ano właśnie... Kiedyś w TVPuls kilka godzin deliberowano, co to znaczy patriotyzm i... podobna reakcja. Trudno, jeśli tego nie nauczono, to ja nie czuję misji naprawiania tego... Właśnie w tą rolę (misja naprawy) wpasowuje się DOKŁADNIE Radio Maryja, TV Trwam, Nasz Dziennik. I to robi bardzo dobrze. Jak ktoś tego tak nie widzi (albo probuje interpretować to, co jest jasne i proste), to... tylko pożałować... Komuna zrobiła niezłe spustoszenie wśród dziadków i rodziców, co znalazło przełożenie na obecne pokolenie wchodzące w wiek produkcyjny... Te umysły próbuje ratować o. Rydzyk, próbuje naprawiać to i PiS... Tylko w nich nadzieja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.