Facebook Google+ Twitter

„Nasz autoportret”, czyli kreowanie ruchu sąsiedzkiego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-06-23 00:20

„Nasz autoportret” to projekt warsztatów twórczych dla dzieci i młodzieży, których głównym celem jest kreowanie ruchu sąsiedzkiego na osiedlu Piaskowa w Warszawie.

W czwartek, 26 czerwca 2014 roku, o godz. 18.00 w okolicy piaskownicy przy ul. Piaskowej 9 odbędzie się spotkanie otwarte podczas którego zostaną zaprezentowane: instalacja artystyczna przygotowana przez młodych twórców i ich rodziców, a także materiały audiowizualne z projektu.

Projekt „Nasz autoportret” to inicjatywa Mariusza Grabarskiego, studenta Akademii Sztuk Pięknych, który przygotował i przeprowadził program dwutygodniowych warsztatów plastyczno-rzemieślniczo-technicznych na przełomie maja i czerwca 2014 roku podczas których dzieci i młodzież wraz ze swoimi rodzicami tworzyli prace artystyczne wyrażające ich światopogląd.

- Zależało mi na tym, aby sprowokować do twórczego, wspólnego działania młodszych i starszych mieszkańców ulicy Piaskowej. Chciałem stworzyć przestrzeń do dyskusji na temat tego, co możemy wspólnie zrobić dla osiedlu Piaskowa, dlatego że tym projektem chcę rozpocząć długofalową współpracę z mieszkańcami – mówi Mariusz Grabarski, autor projektu.

W pierwszym tygodniu warsztatów powstały „wizytówki”, czyli olbrzymie autoportrety uczestników projektu. „Wizytówki” przygotowywane na płótnach o wymiarach 4 x 1,5 m zawisły na fasadzie Pałacu Branickich przy ul. Miodowej 6 w Warszawie, gdzie podczas wystawy „Światoobraz” odbywała się pierwsza część twórczych działań.

W drugiej części grupa już na osiedlu Piaskowa tworzyła instalację artystyczną, czyli wielkie przestrzenne bryły inspirowane grą „Tetris” (pomysł i projekt Mariusza Grabarskiego). Płyty drewniane, podstawowy budulec brył, na początku były malowane przez dzieci na zaproponowane tematy, m.in. „wymarzone osiedle Piaskowa” czy „nasi sąsiedzi”. Następnie rodzice zbudowali z użyciem wkrętarek bryły, po czym mieszkańcy Piaskowej przenieśli je w wybrane przez siebie miejsca. Obecnie te bryły służą młodszym jako elementy „scenografii” do zabaw, a starszym jako miejsce do rozmowy z sąsiadem.

Organizatorem projektu „Nasz autoportret” jest Stowarzyszenie Twórców Kultury „Kulturnatywa”. Partnerem jest Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Wola. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy.

Więcej o projekcie na stronie internetowej – www.kulturnatywa.pl.
(Piotr Majchrzak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.