Facebook Google+ Twitter

"Nasz Dziennik" - aferzyści unikają kary

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-21 07:19

Po 1989 roku jedynie 60 procent afer trafiło do sądów, a w 30 procentach spraw zapadły prawomocne wyroki - mówi socjolog Krzysztof Pietrowicz w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Doktor Krzysztof Pietrowicz, wicedyrektor Instytutu Socjologi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest współautorem projektu "Powiązania nieformalne a bezpieczeństwo państwa". Socjolog zwraca uwagę, że po 1989 roku tylko w kilkunastu przypadkach mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której skazany zostaje główny aferzysta. Najczęściej wyroki dotyczą wątków pobocznych w aferze, a główni winowajcy unikają kary.

Krzysztof Pietrowicz dodaje, że pojawiają się wciąż afery z udziałem nowych bohaterów. Jednak niektóre postacie mają powiązania z wieloma sprawami. Zdaniem socjologa, taką osobą jest Bogusław Bagsik, który stał się negatywnym symbolem afer na początku lat 90., a w roku 2005 po wyjściu z więzienia znowu wrócił do gry jako biznesmen. Pietrowicz zwraca uwagę, że afery gospodarcze przyczyniają się do utrwalania w społeczeństwie przekonania, iż do zamożności nie prowadzi ciężka praca, innowacyjność czy inne zalety, lecz "dojścia" i układy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.