Facebook Google+ Twitter

"Nasz Dziennik" - Berlin torpedował plany NATO

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-27 07:52

"Nasz Dziennik" pisze, że przez pięć lat Niemcy blokowały projekt opracowania strategicznego planu obronnego NATO dla państw bałtyckich, najsłabszych członków sojuszu: Estonii, Łotwy i Litwy. Gazeta powołuje się na internetowe wydanie brytyjskiego tygodnika "The Economist", który twierdzi, że ma to być aneks do strategii obejmującej Polskę.

Według tygodnika, sformułowanie planu obronnego państw bałtyckich nastąpiło dopiero po bardzo długich i ciężkich negocjacjach pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych. Opozycja, której przewodził Berlin, była jednak na tyle silna, by stopować projekt przez pięć lat.

Początkowo natowscy stratedzy odsuwali na bok kwestię tego, co w praktyce oznacza obecność państw Sojuszu w krajach bałtyckich dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Twierdzono wówczas, iż jeśli przyjąć założenie, że Rosja jest przyjaznym partnerem NATO, nie zaś jego wrogiem, to formułowanie planów obronnych dla trzech państw postsowieckich jest zbędne.

"Nasz Dziennik" podkreśla, że do 2008 roku natowski program oceny zagrożeń jednoznacznie wykluczał jakiekolwiek zagrożenie ze strony Rosji. Takie założenie, zdaniem komentatorów gazety, dawało fałszywe przekonanie, że północno-wschodnia część Europy jest całkowicie bezpiecznym punktem na mapie świata, pozbawionym niebezpieczeństwa ingerencji zewnętrznej i nienarażonym na interwencję militarną. Główny nacisk na powstanie takiego planu wywierały USA, ale - jak podkreśla "The Economist" - impuls wyszedł z Polski, i to właśnie Warszawa obok Waszyngtonu najmocniej przyczyniła się do jego powstania.

O szczegółach pisze "Nasz Dziennik".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.