Facebook Google+ Twitter

"Nasz Dziennik" - Copacabana za "właściwy" antybiotyk

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-11 07:31

"Nasz Dziennik" pisze, że prawo powinno nakazywać, aby wszelkie wyjazdy sponsorowane pracowników służby zdrowia były zgłaszane samorządowi lekarskiemu. Ma to pomóc w zwalczaniu korupcji na linii lekarze - koncerny farmaceutyczne.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Copacabana_Bolivia11.jpgGazeta pisze, że firmy farmaceutyczne korumpują lekarzy, oferując im prezenty, w tym bardzo drogie zagraniczne wycieczki, w zamian za przepisywanie chorym ich leków. Na podobne profity mogą liczyć farmaceuci, jeśli w ich aptece będzie wysoka sprzedaż określonych specyfików. Niektórzy korzystają z tych prezentów bardzo chętnie, nie płacąc za to także żadnych podatków, choć powinni - zauważa "Nasz Dziennik".

Gazeta zwraca uwagę, że dużym problemem jest tak zwany lobbing farmaceutyczny, który polega na nagradzaniu "lojalnych" lekarzy, którzy przepisują pacjentom taki, a nie inny lek. Gratyfikacje otrzymują także aptekarze, którzy proponują kupującym konkretne medykamenty sprzedawane bez recepty.

Eksperci podatkowi podkreślają, że przekupywanie lekarzy i farmaceutów jest tolerowane przez państwo, choć obdarowani powinni płacić od prezentów podatki. Jak powiedział gazecie rzecznik Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno, resort jest przeciwny wszelkim praktykom dotyczącym korumpowania lekarzy czy aptekarzy przez firmy farmaceutyczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.12.2009 10:49

A w trakcie pracy lekarzy na oddziałach ciągłe wizyty Pań/Panów z teczkami i folderami reklamowymi i reklamowanie produktów. Taki bynajmniej proceder zaobserwowałem w jednym z szpitali w Lublinie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.