Facebook Google+ Twitter

"Nasz Dziennik" - dewastacja starówki w Grodnie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-25 07:24

Około dwustu neobarokowych kamienic w Grodnie na Białorusi ma zostać zniszczonych - alarmuje "Nasz Dziennik". Gazeta pisze, że na ich miejscu mają stanąć wielopiętrowe bloki.

Około dwustu neobarokowych kamienic w Grodnie na Białorusi ma zostać zniszczonych - alarmuje "Nasz Dziennik". Gazeta pisze, że na ich miejscu mają stanąć wielopiętrowe bloki. Dodaje, że mieszkańcy Grodna zwrócili się z pismem do Pawła Łatuszki, ministra kultury Białorusi, by powstrzymał dewastację zabytkowej, pamiętającej polskie czasy dzielnicy Nowy Świat. Jednocześnie polski konsul generalny Adam Bernatowicz uspokaja, że władze Grodna nie planują w tej chwili wyburzania zabytków. Przyznaje jednak, że nie jest przesądzone, czy z planów zrezygnowano.

Sytuacją w Grodnie zaniepokojone są środowiska naukowe. Pod listem do ministra kultury w Mińsku podpisali się przedstawiciele białoruskiej kadry naukowej. Profesor Henryk Stroński, prezes Stowarzyszenia Naukowców Polskich na Ukrainie, jest oburzony niebezpieczeństwem, jakie grozi bezcennym zabytkom Grodna. "Ze wszech miar należy to potępić, bo nie jest to tylko historia Polski, ale sprawa dotyczy także Białorusi" - podkreśla profesor Stroński.
Więcej o sprawie - w "Naszym Dzienniku"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.